Hapisten kaçan uyuşturucu baronunu bulana para ödülü

Guzman'ı bulana 3,8 milyon dolar ödül verileceğini duyurdu

Hapisten kaçan uyuşturucu baronunu bulana para ödülü

Meksika hükümeti, hapishaneden ikinci kez kaçan El Chapo, Türkçesiyle "Bücür", lakaplı Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin Guzman'ı bulana 3,8 milyon dolar (60 milyon Meksika pesosu) ödül verileceğini duyurdu.

Meksika İçişleri Bakanı Miguel Angel Osorio Chong, "Bu suçluya huzur yok" dedi ve Guzman'ın bulunması için hükümetin 'durmaksızın çalışacağını' söyledi.

Guzman ABD'ye büyük miktarlarda uyuşturucu sokan Sinaloa kartelinin lideri. 2014 yılında yeniden yakalanması Meksika hükümeti için bir zafer olarak nitelendirilmişti.

Yaklaşık 1 milyar dolar mal varlığıyla Forbes dergisinin 'dünyanın en zenginleri listesine' giren Guzman, 10 yıldan uzun bir süre adaletten kaçtı. Geçen yıl ise memleketi Sinaloa'da yakalandı.

Guzman, 1970'lerde uyuşturucu kaçakçılığına başladığı zamanlarda, patronlarının kendisine daha büyük miktarlarda uyuşturucuyu idare etmesi için yetki tanımaları konusunda ısrar edince Guadalajara Karteli içinde hızla yükseldi.

Biyografi yazarları Guzman'ın uyuşturucuyu kuzeye kaçırmak için yaratıcı yollar keşfettiğini söylüyor. Guzman'in Snaloa Karteli'nin kolları bugün Avrupa, Asya ve Latin Amerika'ya kadar uzanıyor.
Diğer ülkelerdeki uyuşturucu şebekeleri de kendilerini suç dünyasında ağırlığı olan Guzman Loera ismi ve Guzman'in karteliyle ilişkilendirme çabasına girdi.

Daha önce tutuklu olduğu cezaevinden 2001 yılında kaçan Guzman'ın yeniden demir parmaklıklar ardına gönderilmesi, Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto için büyük bir başarı olarak görülmüştü. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 09:55
YORUM EKLE