Halep'te kimyasal saldırıda 100'den fazla kişi yaralandı

Rusya Savunma Bakanlığı, saldırının İdlib'de Türkiye'nin gözetimi altındaki ‘silahtan arındırılmış bölgeden’ yapıldığını açıkladı

Halep'te kimyasal saldırıda 100'den fazla kişi yaralandı

Rusya’nın İdlip’in 'terör' örgütlerinin kontrolündeki bölgesinden Halep’e kimyasal saldırı düzenlendiğini duyurmasının ardından, Suriye yönetimi de saldırıda 100’den fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

Associated Press’e konuşan Adli Tıp Genel Direktörü Zaher Hajo, cumartesi gecesi yaralananların Halep’teki iki hastaneye kaldırıldığını söyledi. Hajo, hastaneye gelen 105 kişiden 15’inin taburcu edildiğini, kritik durumdaki iki kişinin durumunun da daha iyi olduğunu ifade etti.

Londra merkezli Suriye Gözlemevi’nden yapılan açıklamada da tedavi gören 94 kişiden 31’inin hâlâ hastanede olduğu belirtilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, kimyasal gaz saldırısının İdlib'de Soçi anlaşması uyarınca oluşturulan ve Türkiye'nin garantörlüğü ve gözetimi altındaki ‘silahtan arındırılmış bölgeden’ yapıldığı açıklamasında bulunmuştu.

Bölgede bulunan silahlı grupların yöneticileri ve öne çıkan isimleri ise kimyasal saldırı suçlamalarını reddetmiş ve Suriye yönetiminin ateşkesi bozmaya çalıştığını iddia etmişti.

Öte yandan, Rus haber ajansı Sputnik'e konuşan Suriyeli askeri bir kaynak, hükümet güçlerinin Halep kentinin konut bölgelerine yönelik klorin gazı yüklü havan mermileri ile saldırı düzenleyen militanların mevzilerini vurduğunu, militanların ağır kayıp verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 22:08

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER