Hafter güçleri, Türk mürettebatı alıkoyduklarını açıkladı

Ulusal Libya Ordusu, mürettebatı Türk olan bir kargo gemisine el koyduklarını açıkladı

Hafter güçleri, Türk mürettebatı alıkoyduklarını açıkladı

Libya’nın doğusunu kontrol eden ve Türkiye’nin desteklediği Trablus hükümetine savaş açan General Halife Hafter’e bağlı Ulusal Libya Ordusu, mürettebatı Türk olan bir kargo gemisine el koyduklarını açıkladı. Ulusal Libya Ordusu, Grenada bandıralı geminin Türk mürettebatının alıkonulduğunu duyurdu.

Hafter güçlerinin sözcüsü Ahmed Mismari, Reuters ajansına yaptığı açıklamada geminin Libya karasularında Derne kenti açıklarında durdurulduğunu, kargosunun denetlenmesi için Ras el Hilal limanına çekildiğini söyledi. Libya Ulusal Ordusu, geminin durdurulduğu ve üç mürettebatın sorgulandığı anların videosu ile üç Türk vatandaşının pasaportlarının fotoğraflarını da yayımladı.

Geminin ne taşıdığına dair bir açıklama yapılmadı.

Türkiye, Libya’nun batısındaki hükümetle askeri ve deniz sınırları konusunda bir anlaşma imzalamış, anlaşma dün Meclis’ten geçmişti. Trablus hükümeti de anlaşmanın aktive edilmesi kararı almıştı. Türkiye’nin Trablus hükümetine askeri desteğinin önünü açan anlaşma Hafter’in yanı sıra Kıbrıs ile Avrupa Birliği’nin tepkisini çekmişti.

Geçtiğimiz ay hazırlanan bir BM raporundaysa, Türkiye’ye Libya’ya silah ambargosunu delme suçlaması yöneltilmişti.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2019, 22:04

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER