Güvenlik alarmının nedeni 'Zevahiri'nin mesajı'

Diplomatik temsilcilikler kapatılmıştı...

Güvenlik alarmının nedeni 'Zevahiri'nin mesajı'

New York Times gazetesi, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer Batılı ülkelerin Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki pek çok diplomatik temsilciliğini kapatmasına neden olan istihbaratın iki üst düzey El Kaide lideri arasındaki bir mesaja dayandığını duyurdu.

Gazete, El Kaide örgütünün lideri Usame bin Ladin'in ölümünün ardından bu görevi üstlenen Mısırlı Eyman ez-Zevahiri ve Yemen merkezli, Arap Yarımadası'ndaki El Kaide örgütü lideri Nasır el-Vuhayşi arasındaki yazışmanın, 11 Eylül saldırılarından bu yana, Amerikan ve diğer Batılı hedeflere düzenlenecek en ciddi saldırı planı olduğunu yazdı.

New York Times'a göre, elde edilen istihbarata göre Eyman ez-Zevahiri, Yemen'deki örgüt liderine, geçen Pazar gününe kadar bir saldırı düzenlenmesi emri verdi ancak mesajda herhangi bir hedef belirtilmedi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı istihbarat yetkilisi, Associated Press haber ajansına, 'ez-Zevahiri'nin mesajının birkaç hafta önce ele geçirildiğini ve ilk incelemelere göre saldırının Yemen'deki bir hedefe düzenleneceğinin anlaşıldığını' söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, önlem olarak diplomatik temsilciliklerinden bazılarının bir hafta boyunca kapalı tutulacağını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri, Cuma günü, El Kaide'den gelebilecek bir saldırı olasılığına karşı vatandaşları için dünya genelinde bir seyahat uyarısı yayımlamıştı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı büyükelçilikler ve konsoloslukların 10 Ağustos'a kadar kapalı kalacağı belirtildi.

Aralarından Bağdat, Erbil, Kabil ve Cezayir'in de bulunduğu büyükelçiliklerin Pazartesi günü yeniden açılacağı kaydedildi.

Ancak Abu Dabi, Amman, Kahire, Riyad, Dahran, Cidde, Doha, Dubai, Kuveyt, Manama, Muskat, San'a, Trablus, Antanarivo, Bujumbura, Cibuti, Hartum, Kigali ve Port Louis'deki diplomatik temsilcilikler Cumartesi gününe kadar kapalı kalacak. (BBCTÜRKÇE)

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2013, 19:46
YORUM EKLE