Gürcistan'da Saakaşvili yenilgiyi kabul etti

Rusya yanlısı olduğu iddia edilen 'Gürcistan Rüyası' koalisyonu kazandı…

Gürcistan'da Saakaşvili yenilgiyi kabul etti

BBC’nin haberine göre, Gürcistan'da dün yapılan genel seçimlerin ardından, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili televizyonda yaptığı konuşmada yenilgiyi kabul etti.

 

Saakaşvili, milyarder rakibi Bidzina İvanişvili'nin liderliğini yaptığı 'Gürcistan Rüyası' koalisyonunun seçimi kazandığının netleştiğini söyledi.

 

İvanişvili'nin kazanması, Gürcistan'da Sovyet döneminden sonra iktidarın ilk defa demokratik olarak el değiştirmesi anlamına geliyor.

 

Seçimlerin ardından yapılan ilk kamuoyu yoklamaları Gürcistan Rüyası koalisyonunun önde olduğunu gösteriyordu. Bu partinin Meclis'teki 150 sandalyenin 77'sini alması anlamına geliyor.

 

2003 yılından bu yana iktidarda olan Rusya karşıtı, Avrupa, ABD, NATO ve Türkiye yanlısı yönelimiyle bilinen Saakaşvili, Gürcistan Rüyası koalisyonunun çoğunluğu kazandığının açık olduğunu söyledi.

 

Seçimlerin ardından muhalefet koalisyonunun lideri İvanişvili zafer ilan etmişti.

 

Oyların sayılan %21'lik kısmında milyarder Bidzina İvanişvili'nin liderliğini yaptığı Gürcistan Rüyası %54, Saakaşvili'nin Birleşik Ulusal Hareket Partisi ise %41'ini almış görünüyordu.

 

Bu seçimler, 2003'te iktidara gelen Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili için en büyük sınav olarak görülüyordu.

 

MUHALEFETTEN TEPKİ

Gürcistan Rüyası koalisyonunun destekçileri başkent Tiflis'te kutlamalara dün gece başlamıştı.

 

Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin en büyük rakibi olarak görülen milyarder Bidzina İvanişvili, yetkilileri seçim ihlalleriyle suçlamıştı.

 

Ülkenin en zengin kişisi olan muhalefet lideri, Saakaşvili'nin insan haklarını ayaklar altına aldığını söylüyordu.

 

Saakaşvili ise muhalefet liderinin Gürcistan'ı Rusya'nın güdümüne sokacağını söylüyordu.

 

Rusya ile Gürcistan arasında 2008 yılında kısa süreli bir savaş yaşandığında Saakaşvili iktidardaydı.

 

Saakaşvili seçimin kendisinin ilerici olduğunu söylediği Batı yanlısı hükümeti ile Rusya'nın hegemonyasındaki bir gelecek arasında tercih olacağı temasını işlemişti.

 

Gürcü lider televizyonda yayımlanan konuşmasında "Düşmanımız bizi bağımsızlık yolumuzdan döndürmek için son kozunu oynayacak" demişti.

 

Saakaşvili konuşmasının devamında "Ancak, hürriyet aşığı ulusumuzun, istilacılığın pençesinden kurtulup, Avrupa ile bütünleşme yolunda, özgürlüğe doğru nihai ve kararlı adımı atacağına eminim" demişti.

 

HÜKÜMETİN İTİBARI

Hükümetin itibarı, son haftalarda sarsılmış durumdaydı. Bunda cezaevi gardiyanlarını mahkumlara cinsel taciz yaparken gösteren videoların yayınlanması etkili olmuştu.

 

Skandal protestocuları sokağa dökerken, İvanişvili için de hükümetin "küstah ve umursamaz olduğu" mesajını verme fırsatı doğurmuştu.

 

İvanişvili "Bu rejim ülkemize liderlik edemez. Bu sistem çökmelidir" şeklinde konuşmuştu.

 

Gözlemciler, parlamentoya daha geniş yetkiler verilmesinin karara bağlandığı bugünlerde seçimin daha kritik hale geldiğini belirtmekteydi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2012, 16:47
YORUM EKLE