Gürcistan seçimlerine ABD ve Rusya'dan övgü

Gürcistan Rüyası koalisyonu, oyların %55'ini aldı…

Gürcistan seçimlerine ABD ve Rusya'dan övgü

Gürcistanlı liderler, Sovyet döneminden sonra iktidarın ilk defa demokratik bir biçimde el değiştirmesi olarak görülen seçimler nedeniyle övgü aldı.

 

Pazartesi günü yapılan seçimleri Gürcistan Rüyası koalisyonu kazanınca Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili seçimlerde yenilgiyi kabul etti.

 

Dört yıl önce Gürcistan ile savaşa girişen Rusya, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini umduğunu ifade etti.

 

Avrupa Birliği ve ABD de Gürcistan seçimlerini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada seçimler "Gürcistan'ın demokratik gelişiminde yeni bir köşe taşı" olarak değerlendirildi ve Gürcistan'ın "rekabetçi bir kampanya yürüterek bölge ve dünya açısından örnek teşkil ettiği" vurgulandı.

 

AB ise Gürcistan'ın "temel özgürlüklere saygı" gösterdiğini ifade etti.

 

Gürcistan'da seçim sandıkları neredeyse tümüyle açıldı. Muhalif Bidzina İvanişvili'nin Gürcistan Rüyası koalisyonu, oyların %55'ini aldı.

 

Koalisyon taraftarları dün gece de başkentte kutlama gösterileri yaptı.

 

Saakaşvili'nin Birleşik Ulusal Hareket Partisi oyların %40'ını aldı.

 

Gürcistan Rüyası'nın zaferi netlik kazanınca Saakaşvili televizyondan seslenerek partisinin seçmenlerin iradesine saygı gösterdiğini söyledi.

 

Saakaşvili, "Muhalif bir güç olarak ülkemizin geleceği için mücadele vereceğiz" dedi.

 

56 yaşındaki milyarder İvanişvili başbakan olacak; 2004'ten bu yana ülkeyi yöneten Saakaşvili'nin cumhurbaşkanlığı ise gelecek yıl yapılacak seçimlere kadar devam edecek.

 

Ancak İvanişvili, Saakaşvili'nin istifa ederek cumhurbaşkanlığı seçimlerini erkene almasının "tek doğru karar" olduğunu bildirdi.

 

2003'teki 'Gül Devrimi'nin ardından iktidara gelen Saakaşvili'nin iki dönemdir sürmekte olan cumhurbaşkanlığı 2013'te sona erecek.

 

Batı ile daha yakın ilişkiye giren Saakaşvili, 2008'de Rusya'nın barış gücü bulundurduğu Güney Osetya'yı yeniden Gürcistan'a bağlama çabasına girişince Rusya'yla savaş çıktı.

 

'ÖNEMLİ ADIM'

1990'larda Rusya'da metal, bankacılık ve emlak işlerinden servet edinen İvanişvili, Rusya ile ilişkileri yeniden dengeleyeceğini açıkladı.

 

Salı günü yaptığı basın açıklamasında İvanişvili, AB ve NATO ile bağları sürdürmekte de kararlı olduğunu bildirdi.

 

İvanişvili'nin zaferini olumlu karşılayan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Gürcistan halkının değişim istediğini belirterek "belki daha yapıcı ve sorumlu güçler parlamentoda yer alacaktır" dedi.

 

Rusya parlamentosu uluslararası ilişkiler komitesi başkan yardımcısı Viyaçeslav Nikonov, "Saakaşvili'yi iktidar aygıtından uzak tutacak her şey Rusya-Gürcistan ilişkileri açısından olumludur" dedi.

 

Washington ise Gürcistan halkını "demokrasinin sağlamlaşması yönünde önemli bir adım" attıkları için överek Saakaşvili ve İvanişvili'ye birlikte çalışmaları çağrısı yaptı.

 

Gözlemcilerin "oldukça kutuplaşmış bir kampanya" olarak tanımladıkları süreci eleştirmemeye dikkat gösteren AB yetkilileri, seçimin "genellikle olumlu" olduğunu vurguladı. (BBC TÜRKÇE)

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2012, 11:36
YORUM EKLE