Gümrü'de cinayet sonrası gerilim büyüyor

Rusya Konsolosluğu önünde eyleme polis müdahale etti

Gümrü'de cinayet sonrası gerilim büyüyor

Gümrü’deki Rus üssünden kaçıp 6 kişilik bir aileyi katleden asker Valery Permyakov’un Ermenistan'a teslim edilmesi için halk sokağa döküldü. Dün Rusya Konsolosluğu önünde eyleme polis müdahale etti.

Perşembe günü Rusya askeri Valery Permyakov’un katlettiği ailenin cenaze töreninden sonra yaklaşık iki bin kişilik bir grup Rusya Konsolosluğu önüne yürüdü ve askerin Ermenistan’da yargılanması için eylem yaptı.

Bazı eylemcilerin konsolosluğa taş attıkları bildirilirken polis eylemcilere göz yaşartıcı gaz ve copla müdahale etti. RFE/RL’in aktardığına göre altı eylemci ve iki polis yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Polis tarafından kesin sayı verilmemekle birlikte, pek çok kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Saldırıyı ‘trajedi’ olarak nitelendiren Rus Savunma Bakanlığı sorumluların en ağır şekilde cezalandırılacağını söylerken, Gümrü’deki üste soruşturma başlattıklarını açıkladı.

Gümrü’de bulunan Rusya’ya ait 102 No’lu askeri üsten firar eden 18 yaşındaki er, Valeri Permyakov, 12 Ocak sabah 06.30 sıralarında Gümrü’ye, Avedisyanların evine girip 7 kişilik aileye ateş açmıştı. Cinayetin sebebi henüz bilinmezken, Rus askerin ruh salığının yerinde olmadığı tahmin ediliyor. (Agos)

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2015, 13:46
YORUM EKLE