Grev nedeniyle 800 uçuş iptal edildi

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, yarın Almanya'dan yapılacak olan 800'den fazla uçuşu Verdi grevi nedeniyle iptal ettiğini duyurdu

Grev nedeniyle 800 uçuş iptal edildi

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, kamu sektörü sendikası Verdi'nin havaalanlarına yürüyüşlerin uzatıldığını açıkladıktan sonra yarın yapılacak olan 800'den fazla uçuşu iptal ettiğini duyurdu.

Almanya genelinde çeşitli kamu sektörü rollerinde yaklaşık 2,3 milyon çalışan için yüzde 6'lık bir ücret artışı talep eden kamu sektörü sendikası Verdi, daha önce yer personeli ve bazı yangın hizmetleri personelinin Salı günü Frankfurt, Münih, Köln ve Bremen havaalanlarında grev yapacağını söylemişti.

İptaller, yaklaşık 90,000 yolcuyu etkileyecek. Uçuş operasyonlarının 11 Nisan 2018 Çarşamba günü normal seyrine dönmesi bekleniyor.

Deutsche Lufthansa AG İnsan Kaynakları ve Hukuki İşler Yönetim Kurulu Üyesi Bettina Volkens, "Birliğin bu çatışmayı sivil yolculara dayatması kesinlikle kabul edilemez. Lufthansa, bu toplu pazarlık çatışmasının bir parçası değildir ancak maalesef müşterilerimiz ve şirketimiz bu anlaşmazlığın sonuçlarından etkilenmektedir" dedi.

Volkens, “Bu denli yaygın ve tam gün süren grev, doğası ve kapsamı gereği uygunsuz ve mantıksızdır. Grev, ücret anlaşmazlığındaki en son çare olmalıdır. Politikacıların ve milletvekillerinin grev ve sanayi eylemleri için açık kurallar tanımlaması gerekir. Bu kadar çok müşterinin bu grevden etkileniyor olmasından dolayı çok üzgünüz ve etkisini azaltmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Öte yandan, Almanya içi uçuşlarda yolcular, uçuşlarının iptal edilip edilmediğine bakılmaksızın tren yolunu tercih edebilecek ve havalimanına gelmeksizin kendi uçak biletlerini Deutsche Bahn biletine dönüştürebilecek.

Almanya'nın en büyük kamu sendikalarından olan Verdi, ülke genelinde başlattığı uyarı grevlerine havaalanlarında da katılım olacağını belirtmişti.

İşverenlerle toplu sözleşme görüşmelerini sürdüren Verdi’den yapılan açıklamada, Almanya'da kamu işçilerinin, 15 ve 16 Nisan tarihlerinde Potsdam’da yapılacak toplu iş sözleşmesi üçüncü tur müzakerelerinden önce uyarı grevlerinin genişletildiği ve 10 Nisan’da bütün eyaletlerde yaygın iş bırakma eylemlerinin olacağı ifade edildi.

Kaynak: CNN Türk

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 12:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER