Göçmenlere destek vermek için Atina ve Selanik'te gösteriler

Sınırları aşmaya çalışırken Yunan sınır muhafızlarının şiddetli tepkisiyle karşılaşan binlerce göçmenler için Atina ve Selanik'te destek gösterileri gerçekleşti

Göçmenlere destek vermek için Atina ve Selanik'te gösteriler

Sınırların göçmenlere açılmasını ve Avrupa ülkelerine gitmelerinin serbest bırakılmasını talep eden göstericiler, hem Yunanistan'ın hem de Türkiye'nin göçmen politikalarını protesto ettiler.

Atina ve Ankara hükümetlerini "göçmenleri siyasi malzeme olarak kullanarak araçlaştırmakla" suçlayan sloganların atıldığı gösterilerde, Meriç sınırında ve Yunan adalarında mahsur kalan göçmenlerin Yunanistan'a giriş ve çıkışlarının serbest bırakılması talep edildi.

Atina ve Selanik'te eş zamanlı düzenlenen protesto gösterileri için yapılan çağrılarda "Bedenlerimizi, yurtlarından edilen, silahsız, aç, susuz, kendilerine bir umut arayan ve silahlı ordular arasında sıkışıp mahsur kalan göçmenlere kalkan oluşturamaya davet ediyoruz." denildi.

Protesto yürüyüşlerinde ayrıca göçmenlere yönelik her türlü ırkçı ,ayrımcı, pogrom teşebbüslerine son verilmesi için herkesin yollara dökülmesi için de çağrılar yapıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2020, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER