Göçmen ölümlerine dikkat çeken Af Örgütü: Önlem alınmazsa ölümler artacak

Uluslararası Af Örgütü, Akdeniz’deki son kazada 300 göçmenin kaybolmasının ardından AB’ye üye devletlere çağrı yaptı

Göçmen ölümlerine dikkat çeken Af Örgütü: Önlem alınmazsa ölümler artacak

Uluslararası Af Örgütü, Akdeniz’deki son kazada 300 göçmenin kaybolmasının ardından AB’ye üye devletleri konuyla ilgili adım atmaya çağırdı ve arama kurtarma çalışmaları artmadığı sürece bu kazaların katlanarak artacağını açıkladı.

Uluslararası Af Örgütü, İtalya’nın Lampedusa adası açıklarında mültecileri taşıyan bir geminin daha batmasıyla ilgili açıklama yaptı, “Avrupa Birliği ve üye devletler, dün basında çıkan ve 300’e yakın göçmenin hayatını kaybettiği belirtilen haberlerden sonra başlarını utançla öne eğmeli” dedi.

İtalya’nın Mare Nostrum faaliyetlerini sona erdirmesiyle ilgili en büyük korkularının gerçekleştiğini dile getiren Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, bu yeni trajedinin Avrupa Birliği’nin etkin bir yerleştirme sağlayamamasının öngörülen sonuçlarını yansıttığını söyledi.

İtalya “Mare Nostrum” adını verdiği denizde arama kurtarma projesiyle denizdeki mültecileri kurtardığı projesini sonlandırmıştı.

Bianet'te yer alan habere göre, Mare Nostrum’a ihtiyaca yol açan insani krizin henüz yok olmadığını belirten Dalhuisen, “İnsanlar savaştan ve zulümden kaçmaya, yüzlercesi denizlerde ölmeye devam ederken, Avrupa Birliği üye devletleri kafalarını kuma gömmekten vazgeçmeli” dedi.

'KATLANARAK ARTACAK'

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (BMMYK) göre Ocak 2015'de deniz yoluyla gelen mültecilerin sayısı, Mare Nostrum’un faal olduğu geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 60 oranında artış gösterdi.

Af Örgütü’nün açıklamasına göre, Mare Nostrum’un yerini devralan AB’nin Triton operasyonu ise arama ve kurtarmaya odaklanmıyor, uluslararası sularda rutin bir şekilde faaliyet göstermiyor ve kaynakları önemli ölçüde azalıyor.

Denklemin çok basit olduğunu vurgulayan John Dalhuisen, “Bu tehlikeli deniz yolunu kateden insan sayısı arttıkça ve arama kurtarmaya ayrılan kaynaklar azaldıkça, daha fazla insan ölecektir” diyor.

9 Şubat pazartesi günü İtalyan sahil güvenliği, aralarında çocukların da bulunduğu 106 kişiyi kendilerini taşıyan şişme bottan kurtardıktan sonra, pek çoğu hipotermiden olmak üzere 29 göçmen hayatını kaybetmişti.

Af Örgütü, kurtarma operasyonunun şiddetli hava koşulları nedeniyle hayli zor geçtiğini belirtirken, kazada hayatını kaybedenlerin ise 18-25 yaş arasında ve Sahraaltı Afrika’dan olduğu düşünülüyor. Dün de Kuzey Afrika ve Suriye’den yola çıktığı düşünülen 300 mülteci, en az dört botun batması sonucu kayboldu. Sadece dokuz kişi kurtarılabildi.

İtalyan sahil güvenliğinin sahip olduğu kaynakla ne yapabiliyorsa yapmış olmasının mümkün olduğunu söyleyen Dalhuisen, bunun yeterli olmadığını vurguluyor ve ekliyor: “AB üye devletleri Akdeniz'de arama kurtarma kapasitesini önemli ölçüde arttırdığını taahhüt etmediği sürece bunun gibi trajediler sadece katlanarak artacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2015, 11:09

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER