George Floyd'u katleden polis tutuklandı

Cinayetin ardından 44 yaşındaki Derek Chauvin ve gözaltıyı gerçekleştiren 3 polis görevden alınmıştı

George Floyd'u katleden polis tutuklandı

ABD’nin Minneapolis kentinde 46 yaşındaki George Floyd’u boynuna dizini basarak vahşice öldüren ırkçı polis Derek Chauvin, tutuklandı.

Cinayetin ardından 44 yaşındaki Derek Chauvin ve gözaltıyı gerçekleştiren 3 polis görevden alınmıştı. Başta Minneapolis olmak üzere ülkenin birçok kentinde, söz konusu polislerin cezalandırılması ve adaletin sağlanması için gösteriler düzenleniyordu.

George Floyd, dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken Derek Chauvin’in uzun süre ensesine diziyle basmasından dolayı dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı. Floyd, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede vefat etmişti.

2001’den beri Minneapolis’te polis olarak görev yapan Derek Chauvin’in kariyeri boyunca pek çok kez şikayet aldığı, hakkında dosyalar tutulduğu ortaya çıkmıştı.

OBAMA’DAN AÇIKLAMA: AYRIMCILIK NORMAL OLMAMALI

Floyd’un ölümü ve ardından yaşanan protestolar ABD’nin en sıcak gündem maddelerinden biri haline gelirken, ülkenin “ilk siyahi başkanı” olan Barack Obama’dan olayların 4’üncü gününde yazılı açıklama geldi.

Obama, açıklamasında, Covid-19 salgınının ardından ülkenin bir normalleşme sürecine girdiğine işaret ederek, “Normale dönmeyi istemek çok doğal ancak, milyonlarca Amerikalının, ırkı nedeniyle acı verici bir şekilde ayrımcılığa maruz kalması da normal olarak nitelendiriliyor” eleştirisinde bulundu.

ABD’de ırkçılığın hayatın her alanında olduğuna işaret eden Obama, “2020’nin Amerika’sında bu ırkçılık normal olmamalı, olamaz” ifadesini kullandı.

Floyd’un ölümünü araştırmanın Minnesotalı yetkililerin görevi olduğunun altını çizen Obama, “Ancak ırkımıza ya da konumumuza bakılmaksızın, bağnazlık ve eşitsizliğin artık kurumlarımızı ve kalplerimizi zehirlemeyeceği bir ‘yeni normali’ oluşturmak, için birlikte çalışmak da bize düşüyor” mesajını verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 21:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER