Gençler Trump'ı 'trolledi', miting koltukları boş kaldı

ABD'de yüzlerce gencin, Başkan Donald Trump'ın başkanlık kampanyası için aylar sonra düzenlediği ilk mitingi protesto amacıyla yüzlerce sahte bilet aldığı ortaya çıktı

Gençler Trump'ı 'trolledi', miting koltukları boş kaldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın korona nedeniyle ara verilen seçim kampanyasını yeniden başlatmak için büyük umut bağladığı Oklahoma mitingine boş koltuklar damga vurdu. Gençlerin ABD Başkanı’nı ‘trollediği’ ve sahte rezervasyon yaparak Trump’ın konuşacağı 19 bin kişilik spor salonunda yüzlerce koltuğun boş kalmasını sağladığı belirtiliyor.

Trump’ın kampanya ekibi, Oklahoma eyaletinin Tulsa kentindeki ilk mitingi görkemli bir ‘geri dönüş’ olarak sunuyordu. ‘Beyaz Amerika’nın kalbi ve Trump’ın oy deposu olan kentteki mitingde büyük bir katılım öngörülüyordu. Öyle ki, başkanlık kampanyasının yöneticisi Brad Parscale geçtiğimiz hafta gururla, ‘1 milyondan fazla rezervasyon aldıklarını’ iddia etmişti.

Ancak beklenen kalabalık bir yana, yüzlerce koltuk boş kaldı. CNN kanalı Tulsa gibi bir kentte salonun dolmamasının Trump’a büyük darbe olduğu yorumu yaparken, bu durumun Trump’ı ‘trolleyen’ gençlerden kaynaklandığı belirtildi. Amerikan basınındaki iddiaya göre, yüzlerce TikTok kullanıcısı ve K-pop (Kore popu) hayranı genç kendi aralarında örgütlenerek koltukları rezerve etti. Ancak gençlerin Trump’ı dinlemeye gitme niyeti hiç yoktu…

Amerikan basınına göre, biletlerin ücretsiz olarak internette rezerve edileceğini öğrenen K-pop hayranı gençler, Twitter üzerinden birbirlerini örgütleyerek yüzlerce rezervasyon yaptırdı. Bu durumun sosyal medya uygulaması TikTok üzerinden yayılması sonrası sahte rezervasyonların sayısı katlandı.

Trump’ın sesleneceği koltuklar boş kalırken, birçok anne-baba çocuklarının sahte rezervasyonlarını ifşa etmeye başladı. Trump’ı sık sık eleştirmesiyle tanınan siyaset stratejisti Steve Schmidt “16 yaşındaki kızım ve Utah’taki arkadaşlarının yüzlerce bileti var. Amerika’nın gençleri tarafından kandırıldınız” paylaşımını yaptı. Schmidt, ABD’nin dört bir köşesinden gençlerin bilet aldığını yazdı.

Birçok başka kullanıcı kendi çocuklarının da yüzlerce bileti olduğunu yazarken, Teresa Moore isimli Twitter kullanıcısının “Sadece gençler değil. 60 yaşındayım ve 300 biletim var. Ve Oklahomalı bir Demokratım” paylaşımı dikkatlerden kaçmadı.

ABD Temsilciler Meclisi’nin Trump’la sık sık ters düşen Demokrat üyelerinden Alexandria Ocasio Cortez de eleştiri fırsatını kaçırmadı. Cortez , Trump’ın kampanya sorumlusu Brad Parscale’in düşük katılım için ‘insanların içeri girmesini engelleyen radikal protestocuları’ suçladığı paylaşımıyla dalga geçti: “Esasında Trump kampanyasını sahte bilet rezervasyonlarına boğan ve beyazların üstünlüğünü savunduğunuz açıklamalarınızı COVID sırasında bir arenayı dolduracak kadar çok dinlemek istediklerine sizi inandıran TikTok gençleri tarafından kandırıldınız.” 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 10:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER