Genç faşiste Anna Frank'ı okuma cezası

Sol Parti'ye ait 33 seçim afişini gamalı haç işareti ve "SS" harfleriyle boyamış…

Genç faşiste Anna Frank'ı okuma cezası

Almanya'da Kassel Sulh Mahkemesi'nin bir yargıcı, aşırı sağcı sembolleri kullanan 16 yaşındaki bir genç kıza, 2. Dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden Anna Frank'ın günlüğünü okuma cezası verdi

Bild gazetesi, sözkonusu genç kızın, iki kişiyle birlikte Sol Parti'ye ait 33 seçim afişini gamalı haç işareti ve "SS" harfleriyle boyadığını, bu nedenle yargıcın böyle bir karar aldığını yazdı.

ANF’ye göre, Yargıç Reinhardt Hering'in, genç kızı düşünmeye teşvik edecek bir karar almak istediği ifade edilen haberde, Hering'in genç kızdan, 10 gün içinde "Anna Frank'ın Günlüğü" adlı kitabı satın alması, okuması ve kitap hakkında yazı yazmasını istediği kaydedildi.

Mahkeme sözcüsü, gençlik yasalarının amacının caza vermek değil, eğitmek olduğunu belirterek, genç kızın bu kitabı okuyarak bir şeyler öğrenmesini ümit ettiğini söyledi.

Genç kız ise SS'nin anlamını bile bilmediğini ileri sürdü.

 

Anne Frank (Vikipedi)

Anneliese Marie Frank (12 Haziran 1929 - 1945), Almanya'daki Yahudi Soykırımının simge isimlerindendir.

Babası Otto Frank bir banka görevlisiydi. 1929 Büyük Buhran'ı ile işleri kötüye gidince 1933 yılında iş ilişkilerini kullanarak Hollanda'ya gitmenin bir yolunu buldu. Adolf Hitler'in Hollanda'ya girmesiyle birlikte, buradaki Yahudilere Almanya'daki gibi kısıtlamalar getirildi. Ablası Margot'la birlikte sadece Yahudilerin okuduğu okulda eğitim almaya başladı.

Yahudilerin kendi işlerini kurmaları ve işletmeleri yasak olduğu için babası işlerinin başına yakın bir dostunu geçirdi.

Temmuz 1942'de Anne'nin ablası Margot'a bir celp gelir ve SS merkezine çağırılır, Yahudi olarak işaretlenir. Anne Frank, 14 yaşındayken Otto Frank'ın Prinsengracht'taki ofis binasının arkasında bulunan gizli bölmede saklanmaya başlar. Beraberlerinde yakın dost oldukları 4 kişi daha vardır. Burada bir hapis hayatı yaşarlar ve ailelerin dış dünyayla bağlantısını, ihtiyaçlarını Otto Frank'ın sekreteri Miep Gies sağlar. On üçüncü yaş gününde kendisine hediye edilen bir günlüğe saklandıkları iki yıl boyunca yaşanan olayları günü gününe yazmıştır. İki yıl sonra saklandıkları yer polis tarafından basılır.

Frank ailesi ve diğer aile trenle Polonya'daki Auschwitz toplama kampına gönderilir. Bir süre sonra Anne Frank ve diğer ailenin üyeleri farklı toplama kamplarında ölürler. Aynı yılın sonbaharında Anne Frank ve ablası Margot Bergen-Belsen kampına gönderilirler. Margot ve Anne tifodan ölür. Auschwitz'de kalan baba Otto Frank, Kızıl Ordu'nun gelmesiyle kamptan kurtulur. Baba Frank'ın elinde, eski sekreteri Miep'in kendisine ulaştırdığı Anne'nin günlüğü vardır ve bu günlüğü defalarca okur. Sonra bir kopyasını profesör bir arkadaşına gönderir. Yakın çevresinin baskısıyla da günlüğünü yayımlamaya karar verir. İlk olarak 150 bin adet basılır. Bu baskıyı daha birçok baskı takip eder. 60 dile çevrilmiş ve en çok satanlar listesine girmiştir.

Bir süre sonra Frances Goodrich veAlbert Hackett bu kitabı tiyatroya uyarladı ve ilk kez Broadway Sahnelerinde oynandı. Daha sonra Münih Kommerspiele Tiyatrosunda tek dekorlu bir tiyatro olarak Alman tiyatrocu Christia Keller tarafından canlandırıldı.

YORUM EKLE