Gazze'de ateşkes sona erdi

Ateşkesin uzatılması için yapılan görüşmelerden sonuç alınamadı

Gazze'de ateşkes sona erdi

Gazze'de, İsrail ile Hamas arasındaki 72 saatlik ateşkes TSİ 08.00'de sona erdi. Ateşkesin uzatılması amacıyla Mısır'ın başkenti Kahire'de yapılan görüşmelerde ilerleme sağlanamadı.

Ateşkesin son bulmasından sonra birkaç dakika içinde İsrail'in güneyindeki Aşkelon kentinde siren sesleri duyuldu.

Hamas, İsrail ile ateşkesi uzatmayı reddetmişti. İslami Direniş Hareketi kararına gerekçe olarak, İsrail'in temel taleplerini yerine getirmemesini göstermişti.

İslami Cihad örgütü de ateşkesin uzatılmaması kararı alındığını doğruladı. Hamas'ın askeri kanadı olan İzzeddin El Kassam Tugayları'nın sözcüsü daha önce Mısır'ın başkenti müzakerelerde bulunan Filistin heyetine, uzun süredir dile getirilen taleplerinin kabul edilmemesi halinde ateşkesi uzatmama çağrısı yapmıştı.

Bu taleplerin başında Gazze'ye yönelik ablukanın kalkması ve Gazze Limanı'nın yeniden açılması geliyordu. İzzeddin El Kassam Tugayları'nın sözcüsü "uzun bir savaşa" hazır olduklarını söylemişti.

İsrail ise Hamas'la ateşkesin bitmesine yaklaşık üç saat kala Gazze'den ülkenin güneyine iki roket atıldığını duyurmuştu. İsrail Ordusu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Teröristler ateşkesi ihlal etti" ifadesini kullanmıştı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı yetkilileri, İsrail'in saldırılarında 1867 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.
BM verilerine göre yaşamını yitirenlerin 1300'den fazlası sivil, onların da 400'den fazlası çocuk. 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2014, 15:38
YORUM EKLE