Fua ve Kefraya saldırısı püskürtüldü

Halk Savunma Güçlerinin Suriye uçaklarının da hava desteği ile dünkü saldırıyı püskürttüğü bildirildi

Fua ve Kefraya saldırısı püskürtüldü

Halk Savunma Güçleri, Nusra liderliğindeki Fetih Ordusu’nun Fua ve Kefraya’ya dün düzenlediği geniş çaplı saldırının püskürtüldüğünü açıkladı.

YDH'nin Fars haber ajansından aktardığına göre kuşatma altındaki Fua ve Kefraya’daki Halk Savunma Güçlerinden bir saha komutanı dünkü saldırıda kendilerinin de çok kayıp verdiğini söyledi.

Nusra Cephesi liderliğindeki Fetih Ordusu’nun İdlib’in Fua ve Kefraya beldelerine düzenlediği dünkü saldırının son 5 aydaki en büyük saldırı olduğunun belirtildiği haberde, Halk Savunma Güçlerinin Suriye uçaklarının da hava desteği ile dünkü saldırıyı püskürttüğü bildirildi.
Fars haber ajansına konuşan bir Halk Savunma Gücü kaynağı, “Şu an şehit sayısına ilişkin kesin bir rakam yok; ama dünkü saldırının şiddetinden dolayı şehit sayısı oldukça yüksek ve tespit için hala çalışmalar sürüyor” dedi.

Fetih Ordusu’nun dünkü saldırısıyla ilgili bilgiler de veren kaynak, “Teröristler dün gece ‘Savagiye’, ‘Deyr Zagab’ ve ‘Mezra Bruma’ bölgelerinin bulunduğu üç yönden saldırı başlattı. Ancak bu üç noktada da ağır kayıplar vererek çekilmek zorunda kaldılar. Bununla birlikte on binlerce kişinin yaşandığı bu beldelere havan ve roket saldırılarına devam ediyorlar” dedi.

EL KAİDE'NİN HEDEFİ HARBE TEPESİ

Fetih Ordusu adlı silahlı grubun stratejik öneme sahip Harbe tepesini ele geçirmeye çalıştığının belirtildiği haberde teröristlerin burayı ele geçirmesi halinde bu bölgeye ancak Suriye ordusuna ait helikopterlerle ulaştırılan gıda ve ilaç yardımının nakledildiği ikmal yolunun tamamen kesilmiş olacağı bildirildi.

Fua ve Kefraya etrafında hala aralıklı çatışmaların yaşandığı belirtilirken, silahlı grupların sadece bir eve 10’dan fazla havan topu attığı bildirildi.

Suriye ordusuna ait helikopterlerin bu sabah kuşatma altındaki Fua ve Kefraya’ya çok miktarda gıda ve ilaç ulaştırdığının belirtildiği haberde saldırıların Zebedani’deki ateşkesin bozulmasından sonra arttığına dikkat çekildi.

(sol.org.tr)

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2015, 18:28
YORUM EKLE