Fransa’da göçmenler oy kullanabilecek

Sarkozy'ye rağmen yasa teklifini kabul edildi...

Fransa’da göçmenler oy kullanabilecek
Paris - Fransa senatosu, AB ülkeleri dışından gelen göçmenlere oy hakkı tanınmasına ilişkin Sosyalist Parti tarafından sunulan yasa teklifini kabul etti.


Oylamada, 173 "evet", 166 "hayır" oyu çıktı. Son seçimlerde Sosyalist Parti, senatoda çoğunluğu ele geçirmişti.

Meclis'te, merkez sağın sandalye sayısının daha fazla olması itibarıyla, teklifin mecliste kabul edilip yasalaşma ihtimali oldukça zayıf.

Fransa'da gelecek yıl düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, iktidardaki sağ parti ve ana muhalefetteki Sosyalist Parti arasında yerel seçimlerde AB ülkeleri dışından gelen göçmenlere oy hakkı tanınmasına ilişkin tartışmanın giderek büyümesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Başbakan Francois Fillon, son yaptıkları açıklamalarda, yasa teklifine açıkça karşı çıkmıştı.

Sosyalist Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Francois Hollande, son olarak AB'nin 27 ülkesinden 19'unda göçmenlerin yerel seçimlerde oy kullandığını belirterek, artık Fransa'nın da bu konuda gerekli adımı atmasını istemişti.

Fransa'da 2001 yılından bu yana AB vatandaşları yerel seçimlerde oy kullanabiliyor, ancak kendileri seçilemiyor.

Ülkede son düzenlenen anket, Fransızların yüzde 61'inin, artık AB vatandaşı olmayan göçmenlerin de oy kullanmasına sıcak baktığını ortaya koyuyor.

Sarkozy, ülkede 10 yıldan fazla kalan ve vergisi veren bütün yabancıların yerel seçimlerde oy kullanmaları için daha önceki yıllarda vaatte bulunmuş, ancak aşırı sağın tepkisinden çekindiği için bu sözünü tutmamıştı. (ANF)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER