Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Koronavirüs testi pozitif çıktı

Fransız liderin testi perşembe günü (bugün) yaptırdığı aktarıldı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Koronavirüs testi pozitif çıktı

Koronavirüs pandemisine şüpheyle ve ihmalkar yaklaşan popülist sağcı çizgideki ABD Başkanı Donald Trump, Britanya Başbakanı Boris Johnson, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro enfekte olma akıbetine uğrarken, bu kez neoliberal Fransa Cumhurbaşkanı'ndan koronaya yakalandığı açıklaması geldi.

Fransa'da Elysee Sarayı, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un koronavirüs testinin pozitif sonuç verdiğini duyurdu.

BİR HAFTALIK KARANTİNADA 

Açıklamada 42 yaşındaki liderin ilk belirtileri göstermesinin ardından testten geçtiği ve pozitif sonuç çıkması üzerine en az bir haftalık karantinaya girdiği dile getirildi. Macron, karantina süresince görevini uzaktan çalışarak sürdürecek.

Fransız liderin testi perşembe günü (bugün) yaptırdığı aktarıldı, ama ilk belirtileri ne zaman gösterdiğine ve virüsü kimden nasıl kaptığına açıklık getirilmedi.

EŞİNİN TEST SONUCU AÇIKLANMADI  

Yakın temasta olduğu kişilerin belirlenmesine çalışıldığı belirtilirken eşi Brigitte Macron'un testinin pozitif çıkıp çıkmadığı açıklanmadı. 

Temas şüphelisi başbakan kendisini karantinaya aldı

Yetkililer, 55 yaşındaki Başbakan Jean Castex'in de olası bir temas vakası olarak görüldüğü için kendisini karantinaya soktuğunu söyledi.

Bugün Senato'da hükümetin aşılama politikasını tanıtma işi de Castex'den Sağlık Bakanı Olivier Véran'a devroldu.

ESVATİNİ BAŞBAKANI, KOVİD- 19'DAN ÖLDÜ 

Öncesinde, Afrika kıtasının güneyinde yer alan eski adıyla Svaziland, 2018'de değişen adıyla Esvatini Krallığı'nın 52 yaşındaki Başbakanı Ambrose Dlamini'nin Kovid-19'dan öldüğü haberi gelmişti. Dlamini, Kovid-19'dan hayatını kaybeden ilk dünya lideri olmuştu.

Fransa'da ise günlük Kovid-19 vaka sayısı yeniden artışa geçerken, dünkü açıklamaya göre son 24 saatte 17 bin 615 yeni vaka ve 292 can kaybı kayıtlara geçti. 

Toplam vaka sayısı 2 milyon 409 bin 62'ye, toplam can kaybı 59 bin 361'e yükseldi.

GECE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI UYGULANIYOR 

Pandeminin ikinci dalgasına karşı alınan önlemlerin gevşetildiği Fransa'da enfeksiyon oranlarının düşmemesi nedeniyle 20:00-06:00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu kapsamda restoranlar, kafeler, tiyatrolar ve sinemalar kapalı durumda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER