'Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi' temsilcilerinin İsrail'e girişi yasaklandı

İsrail hükümeti, 11'i Avrupa, 6'sı da ABD'den olmak üzere uluslararası 20 kuruluşun temsilcisinin ülkeye girişine yasak getirdi

'Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi' temsilcilerinin İsrail'e girişi yasaklandı

İsrail, 'Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi' olarak bilinen BDS Hareketi'ne destek verdiği gerekçesiyle uluslararası bazı kuruluşların temsilcilerinin ülkeye girişini yasakladı.

İsrail’in Haaretz gazetesinin haberine göre, İsrail hükümeti, 11'i Avrupa, 6'sı da ABD'den olmak üzere uluslararası 20 kuruluşun temsilcisinin ülkeye girişine yasak getirdi. İsrail Kamu Güvenliği Bakanlığının listesinde isimleri bulunan kuruluşlar arasında, Fransa’daki Filistin ile Dayanışma Derneği, İngiltere'den 'War on Want'derneği, BDS'nin İtalya ve Fransa şubeleri, Avrupa Koordinasyon Konseyi, Aksa Dostları ve İrlanda ile Dayanışma Platformu, ABD’den Hizmet için Amerikan Dostları Komitesi, Filistin için Amerikalı Müslümanlar, Barış için Yahudi Sesi, Filistin’de Adalet için Milli Öğrenciler, Pembe Sembol ve Filistin Hakları için Amerika Platformu gibi örgütler yer alıyor.

Ayrıca İsveç’teki Filistin ile Dayanışma Derneği, Londra Filistin ile Dayanışma Platformu ile Norveç’teki Filistin Komitesinin yer aldığı listede, BDS'nin Şili ve Güney Afrika’daki şubeleri de bulunuyor.

Filistin topraklarında İsrail işgaline son verilmesi amacıyla kurulan 'Boykot, Tecrit, Yaptırımlar (BDS) Hareketi', uluslararası alanda İsrail'in ekonomik, akademik, kültürel ve siyasi bakımdan boykot edilmesine öncülük ediyor.

İsrail, BDS’yi stratejik bir tehdit olarak görüyor, buraya bağlı aktivistleri anti-Semitist olarak suçluyor ve boykot çağrısında bulunan bu kişileri sınır dışı ediyor.

Bu çerçevede İsrail Parlamentosu (Knesset) da Mart 2017’de, İsrail'i boykot etme çağrısı yapanlara giriş vizesi verilmemesini öngören 'boykot' yasasını onaylamıştı.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 12:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER