FARC'tan referandum açıklaması: Zaferimiz barış olacak

Barış anlaşmasının ret oyu almasının ardından yazılı bir açıklama

FARC'tan referandum açıklaması: Zaferimiz barış olacak

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında halkın "hayır" cevabını ve yenilgiyi kabul ettiğini açıkladı.
 
Santos, barışı aramaya devam edeceğini belirterek, FARC ile 4 yıl boyunca barış görüşmelerini sürdüren müzakere ekibini örgüt liderleri ile yeniden görüşmeleri için hemen Küba'ya göndereceğini bildirdi.
 
Santos, ayrıca barış anlaşmasına "hayır" görüşünü savunanların lideri eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe dahil ülkedeki diğer kesimlerle yeniden müzakerelere başlamaya bugünden itibaren görüş alışverişi yapacağını duyurdu.
 
Santos, "Bu oylama, Kolombiya'nın istikrarını etkilemeyecektir. Vazgeçmiyorum. Görevimin son dakikasına kadar barışı aramaya devam edeceğim" dedi.
 
FARC tarafından da görüşmelere devam etme sinyali geldi. Örgütün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Kalplerimizdeki sevgi çok büyük. Sözlerimizle ve eylemlerimizle barışa ulaşabiliriz" ifadesine yer verildi.
 
“ZAFERİMİZ BARIŞ OLACAK”
 
Kolombiya’da halk oyuna sunulan barış anlaşmasının ret oyu almasının ardından FARC-EP yazılı bir açıklama yayımladı.
 
Açıklama şöyle:
 
“Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC-EP), nefret ve hınç yayan yıkıcı gücün, Kolombiya halkının fikrini etkilemesinden derin üzüntü duymaktadır.
 
Bugün ortaya çıkan sonucun, politik bir hareket olarak görevimizin hâlâ daha büyük olduğunu ve istikrarlı ve kalıcı bir barış için daha güçlü olmamızı gerektirdiğini biliyoruz.
 
FARC-EP barış arzusunu sürdürmektedir ve geleceğin inşasında silah olarak sadece sözün kullanılması doğrultusundaki isteğini pekiştirmektedir.
 
Bize güvenen ve barışı hayal eden Kolombiya halkına.
 
Zaferimiz barış olacak.”

****
 
Not: https://www.farc-epeace.org/communiques/farc-ep/item/1711-farc-ep-communique.html  adresinde yayımlanan açıklamadan Gerçeğin Günlüğü tarafından  çevrilmiştir.
 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 20:28
YORUM EKLE