FARC'tan 5 maddelik ikinci açıklama

FARC, 'barış referandumu'nun reddedilmesinin ardından ikinci bir açıklama yayınladı

FARC'tan 5 maddelik ikinci açıklama

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC-EP) Merkez Kumandanlığı, Kolombiya Hükümeti ile imzaladıkları barış anlaşmasının reddedildiği referandumun ardından ikinci bir yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, barışın vazgeçilmezliğini ve anlaşmanın geçerliliği vurgulandı.

FARC tarafından yapılan beş maddelik açıklama şöyle:

1- FARC-EP, Kolombiya ve dünyanın önünde ülke genelindeki gerilla cephelerinin nihai ve çift taraflı ateşkesi sürdüreceğini, çatışma kurbanlarının mağduriyetinin giderilmesi için gerekli bir önlem ve hükümetle yapılan anlaşmaya saygının göstergesi olarak teyit eder.

2- Toplumsal ve siyasal hareketi, seferberlik ve barışçıl ifadenin diğer biçimleriyle, İstikrarlı ve Kalıcı Barışın İnşası İçin Nihai Anlaşma’yı kararlılıkla desteklemeye çağırıyoruz. Kolombiya’da barış, nefret ve şiddete karşı galip gelmesi gereken anayasal bir hak ve zorunlu bir görevdir.

3- Barış, çoğunlukçuluk karşıtı bir haktır, çünkü insan onuru için yapılandırıcı ve olmazsa olmazdır. Bu yüzden, son kararında referandumun hukuki bir sonucunun olmadığını onaylayan Anayasa Mahkemesi’nin bu kararına olanak tanır. Etkisi politiktir.

4- İstikrarlı ve Kalıcı Barışın İnşası İçin Nihai Anlaşma, bir özel anlaşma olarak imzalanmıştır ve Bern’de İsviçre Federal Meclisi teminatı altına alınmıştır. Bu durum anlaşmaya inkâr edilemez ve geri dönülemez bir hukuki sonuç bahşetmiştir.

5- FARC-EP anlaşmaya sadıktır. Onurlu barış vazgeçilemezdir. Anlaşmayı sabote etmek isteyen savaş çığırtkanlarının hisleri, hiçbir zaman uyum, katılma ve toplumsal adalet duygularından daha güçlü olmayacaktır.

***

Kaynak: https://www.farc-epeace.org/communiques/farc-ep/item/1714-peace-is-here-to-stay.html

Çeviri: Gerçeğin Günlüğü

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 12:08
YORUM EKLE