"FARC siyasi parti olacak"

FARC, "Silahlara ve savaşa veda, barışa merhaba" dedi

"FARC siyasi parti olacak"

Yapılan barış anlaşması çerçevesinde elindeki tüm silahları Birleşmiş Milletler'e (BM) teslim eden Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) komutanı Rodrigo Londono,  "FARC'ın varlığı değil, silahlı direnişi sona erdi" dedi.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos da " Silahları bırakmak yeni bir ülke olabileceğimizin sembolü" diye konuştu.

Güney Amerika'nın en eski silahlı gerilla direnişinin aktörü FARC'ın salı günü elindeki tüm silahları BM'ye teslim etmesinin ardından, örgütün tarihsel üssü Mesetas kasabasında yapılan törende konuşan 'Timoşenko' lakaplı FARC komutanı Rodrigo Londono, silahların tesliminin FARC için bir son olmadığını, sadece 50 yılı aşkın bir zamandır devam eden silahlı ayaklanmanın sonu olduğunu hatırlatarak örgütün legal yollarla ve silahsız bir biçimde var olmaya devam edeceğini söyledi.

 Londono "Savaşa ve silahlara veda, barışa merhaba. Bugün FARC'ın varlığı değil, silahlı direnişi sona erdi" diye konuştu.

'BARIŞ ANLAŞMASI KOLOMBİYA HALK İÇİN'

Sputnik'te yer alan habere göre, "Kolombiya'yı başarısızlığa uğratmadık. Üzerimize düşeni yapıyoruz, bugün silahları bırakıyoruz" diyen ve demokrasinin, FARC'ın sivil yaşama dönmesi için kollarını açtığını ve militanların güvenliğinin garanti edileceğini belirten Londono, şöyle devam etti: "Anlaşmalar kutsaldır, onlara uymak için imzalanmıştır. Barış anlaşması FARC için değildir, Kolombiya halkı içindir. "

Kolombiya'yı başarısızlığa uğratmadık. Üzerimize düşeni yapıyoruz, bugün silahları bırakıyoruz" diye konuştu. Demokrasinin, FARC'ın sivil yaşama dönmesi için kollarını açtığını ve militanların güvenliğinin garanti edileceğini belirten Londono, şöyle devam etti: "Anlaşmalar kutsaldır, onlara uymak için imzalanmıştır. Barış anlaşması FARC için değildir, Kolombiya halkı içindir. "

SANTOS: BARIŞIMIZ GERÇEK VE GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ

Törende Londono'nun ardından konuşan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos da "Barışımız gerçek ve geri döndürülemez" ifadelerini kullandı.

"Silahları bırakmak yeni bir ülke olabileceğimizin sembolü" diyen Santos "Bugün çok özel bir gün, silahların sözlere dönüştüğü bir gün… En içten şekilde bugünü yaşamanın, bugüne ulaşmanın Kolombiya devlet başkanı olma zahmetine değdiğini söyleyebilirim" dedi.

FARC SİYASİ PARTİ OLACAK

Törende konuşan BM Kolombiya Misyonu şefi Jean Arnault ise 2016'dan beri iki taraflı ateşkese olan inancın tam olduğunu ve bunun sonucunda toplamda 7 bin 132 silah teslim aldıklarını söyledi.
Kolombiya hükümeti ile FARC arasında 52 yıldır devam eden savaşı sona erdiren barış anlaşması Küba'da 25 Ağustos 2016'da imzalanmıştı.

FARC'ın ağustostaki kongrenin ardından partileşerek siyasi hayata katılması bekleniyor.

LONDONO: HALA BİRÇOK GERİLLANIN VE DESTEKÇİNİN CEZAEVİNDE OLMASI ÇOK KÖTÜ

Barış anlaşması kapsamında eski FARC üyelerinin özel mahkemelerde yargılanması ve af ya da azaltılmış cezalar alması planlanıyor. 

Ancak 3400 üyesinin hala cezaevinde olduğunu vurgulayan Londono mahkemelerin kurulmasının yavaşlığından şikayet etti.

Londono "Hala birçok gerillanın,  milisin ve FARC üyesi olmakla suşlanan destekçinin özel af kanunu çıktıktan 6 ay sonra cezaevinde olması çok kötü" ifadelerini kullandı.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2017, 21:33

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER