FARC: Kötü bir barış anlaşması savaştan beterdir!

Kolombiya’da çatışmalar sonlanmak üzere…

FARC: Kötü bir barış anlaşması savaştan beterdir!

Kolombiya'da devletle barış müzakeresi yürüten FARC gerilla örgütünün baş müzakerecisi Ivan Marquez, ülkede elli yılı aşkın süredir devam eden silahlı çatışmaların sonlanmaya yakın olduğunu söyledi.

Küba'da Kolombiya hükümetiyle müzakerelere katılan Ivan Marquez, barış çabalarına katılmaları yönünde sol partilere ve sendikalara da çağrı yaptı.

Hükümet Kasım ayına kadar bir barış anlaşmasının imzalanmasını istiyor.

Marquez ise aceleci davranılmaması yönünde uyarıda bulundu.

'KÖTÜ BİR BARIŞ ANLAŞMASI SAVAŞTAN BETERDİR'

Kolombiya televizyon kanalı RCN'e konuşan Marquez "[Kasım ayına kadar anlaşma sağlanması] mümkün. Ama barışın tesisi için vakit lazım. Kötü bir barış anlaşması savaştan beterdir" dedi.

Kolombiya'nın en büyük gerilla örgütü ve hükümet arasında ilk doğrudan görüşmeler Kasım ayında başlamıştı.

Hükümet başmüzakerecisi Humberto de la Calle, amaçlarının militanlara silahlı çatışmayı bıraktırıp siyasete girmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Müzakereler kapsamında toprak reformu konusunda anlaşmaya varılmış durumda.

Siyasi katılım, silahsızlanma, uyuşturucular, kurbanların hakları ve barış anlaşmasının uygulanması konularındaysa görüşmeler devam ediyor.

Kolombiya’nın başkenti Bogota’daki BBC muhabiri Arturo Wallace, kentteki pek çok kişinin Ivan Marquez'in açıklamalarına kuşkuyla yaklaştığını iddia ediyor.

Wallace, birçok kişinin militanların barış görüşmelerine katılma görüntüsü altında yeniden organize olmak için zaman kazanmaya çalıştığına inandığını savunuyor.

'SAVAŞLAR EBEDİ DEĞİLDİR'

Marquez, “Barışa ulaşmak için gerçek bir çaba sarf ettiğimizden kimse kuşku duyamaz. Bundan dolayı Havana’dayız” diye konuştu.

Marquez “Savaşlar ebedi değildir” yorumunu yaptı.

Marquez ayrıca barış görüşmeleri için IRA’yla görüştüklerini ve onların barış sürecindeki deneyimlerinden de faydalandıklarını söyledi.

1960'lı yıllarda başlayan çatışmalarda 600 bin kişi öldü ve resmi tahminlere göre üç milyondan fazla kişi, ülke içinde mülteci durumuna düştü.

2011'de 16 bin silahlı üyesi olduğu sanılan FARC'ın şu anda sekiz bin kadar militanı olduğu belirtiliyor.

FARC geçen yıl ülkeyi rehin alma olayları oranında dünya birincisi haline getiren fidye için adam kaçırma eylemlerinden vazgeçtiğini duyurmuştu.

Müzakereler, 18 Ocak tarihinde Norveç'te başlamış, bir ay sonra da Küba'da sürdürülmüştü. (BBC TÜRKÇE)

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2013, 12:02
YORUM EKLE