Esad’dan Halep ve Palmira açıklaması

Esad, IŞİD'in yeniden Palmira'ya saldırmasının ardından dünyanın tepkisizliğini eleştirdi

Esad’dan Halep ve Palmira açıklaması

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Halep’teki gelişmeleri ve IŞİD’in Palmira saldırısını değerlendirdi.

Esad, "Palmira'ya saldırıların zamanlaması Halep'te yaşananlarla bağlantılı. Suriye ordusunun kentteki ilerleyişine cevap veriyorlar. Halep'teki zaferi önemsiz kılmaya çalışıyorlar. Orduyu Palmira'ya yöneltip Halep'ten uzaklaştırmaya çalışıyorlar ama tabii ki işe yaramadı" dedi.

Batı'nın sivilleri değil teröristleri korumaya çalışıyor gibi göründüğünün savunan Esad,  IŞİD'in yeniden Palmira'ya saldırmasının ardından bu ülkelerden hemen hemen hiç tepki gelmemesini de eleştirdi.
 
Esad'ın Mariya Finoşina'ya verdiği söyleşi şöyle:
 
*Palmira bölgedeki bir diğer sorunlu bölge haline geldi. IŞİD,  Palmira'ya saldırıyor ama bu saldırıların kınandığını pek duymuyoruz.
 

Kesinlikle. Hükümet, Palmira'yı almış olsaydı kültürel miras hakkında endişelenirlerdi. Halep'i teröristlerden kurtarırsak Batılı yetkililer ve ana akım medya siviller konusunda endişe duyacak. Muhalifler, teröristlerin bu sivilleri öldürmesi ya da Palmira’ya saldırması onları endişelendirmiyor
 
Suriye ordusunun Halep'teki ilerleyişine cevap veriyorlar. Halep'teki zaferi önemsiz kılmaya çalışıyorlar. Orduyu Palmira'ya yöneltip Halep'ten uzaklaştırmaya çalışıyorlar ama tabii ki işe yaramadı.
 
*Batılı ülkeler ısrarla Rusya ve İran'dan kendi deyimleriyle 'şiddeti durdurmanız' için size baskı yapmasını istiyor. Henüz kısa süre önce 6 Batılı ülke Rusya ve İran'ın Halep'te ateşkes için size baskı kurmasını istedi. Tam da ordunuz ilerlerken, ateşkes istediler.

 
Siyasette satır aralarını okumak önemlidir. Ne sordukları önemli değil. Açıklamalarının çevirisi şu: Rusya lütfen Suriye ordusunun teröristlere karşı ilerleyişini durdursun. Açıklamalarının asıl anlamı bu, gerisi boş: Teröristleri yenerek çok ileri gittiniz, böyle olmamalıydı. Suriyelilerin bunu durdurmalarını söylemelisin. Teröristlerin varlığını sürdürmesini sağlamak ve onları korumak zorundayız.
 
(Kaynak: Sputnik)

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2016, 16:37

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER