Esad: Savaşın ortasında görevimi bırakmayacağım

Esad: Benim siyasi kaderim Suriye halkının iradesine bağlı

Esad: Savaşın ortasında görevimi  bırakmayacağım

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Rus uçağının düşürülmesinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın niyetini ortaya çıkardığını fakat bunun aksine Rusya’nın desteğinin güçlenmesine sebep olacağını belirtti.

Çek televizyon kanalına konuşan Esad’ın röportajını veren Rus haber ajansı Ria Novosti, Esad’ın Suriyelilerin seçimlerde kendisine oy vermemesi halinde Cumhurbaşkanlığı görevinden ayrılmaya hazır olduğunu fakat savaşın ortasında bu koltuğu bırakmayacağını yazdı.

Esad, Suriye için önemli hedefin “terörü yenmek, devleti korumak ve Suriyelilerin çıkarları doğrultusunda siyasi reformlar düzenlemek” olduğunun altını çizdi.

Esad açıklamalarında Su-24 olayına da yer verdi. Suriye Cumhurbaşkanı, Rus uçağının düşürülmesinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın niyetini ortaya çıkardığını fakat bunun aksine Rusya’nın desteğinin güçlenmesine sebep olacağını belirtti.

Suriye Cumhurbaşkanı, “terörizmi yenmek için ilk adımın terör örgütlerine silah, para ve canlı gücün gönderilmesinin önlenmesi olduğunu” söyledi.

Esad, Suriye’de bugün etkisi olan ülkelerden bazılarının “terörle mücadele” konusunda bir alakalarının olmadığını söyleyerek Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın eylemlerini suçladı.

Batıyı da “teröristleri dolaylı yollardan destekleme” konusunda suçlayan Esad şu şekilde devam etti:

“Gerçekten teröristleri yenmek istiyorsanız özellikle Türkiye üzerinden Suudi Arabistan ve Katar’ın desteği ile onlara silah ve para gönderilmesini engellemeliyiz.

Biz onlarla savaşırken onlar çeşitli ülkelerden ve batının desteği ile sınırsız silah alıyorlar. Daha doğrusu bazı batı ülkelerin desteği ile. Batı ülkeleri bana olan tavırlarını birçok kez değiştirdi. Bu beni hiçbir şekilde etkilemiyor.

Çünkü batının temsilcilerini kimse ciddiye almıyor. Birçok sebepten dolayı. İlk olarak onlar güven yaratmıyorlar, ikincisi onların bir fikri yok, onlar çok küçükler, üçüncüsü onlar Amerika’ya bağımlılar, Amerika ne derse onu yapıyorlar.”

Esad, Rusya’nın terörle mücadelede kilit rol oynadığını söyleyerek şunları aktardı:

“Hiç şüphesiz ki, Rusların katılımı, onların terörle mücadele etmesi en önemli faktör oldu. Rusya’nın Suriye’de yaptığı pratik eylemlerdir. Ruslar terörle mücadeleye çok ciddi yaklaşıyorlar. Ruslar ve Suriye ordusu arasında işbirliği kuruldu. Rusların terörle mücadeleye katılımının ardından IŞİD ve diğer terör örgütleri geri çekilmeye başladı.”

‘SAVAŞIN ORTASINDA GÖREVİMİ BIRAKMAM’

Esad ülkeyi 10 sene sonra nerede gördüğü sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

“Ana ve alternatifi olmayan tek hedefimiz terörle mücadele. Suriye’nin ikinci amacı halkı tüm çeşitliliği ile korumak.  Üçüncüsü  Suriye vatandaşlarının çıkarlarını dikkate alarak ülkede siyasi reform düzenlenmesi. Bana gelince, benim hiçbir zaman Cumhurbaşkanlığı koltuğunu koruma amacım olmadı. Benim siyasi kaderim Suriye halkının iradesine bağlı. Tabi ki savaşın ortasında görevimi bırakabileceğimi söyleyemem.

İşte o zaman satıcı olurdum. Fakat seçimler geldiğinde Suriye halkı kendi seçimini yapacak. Beni ülkenin başında görmek isterlerse memnuniyetle görevimin başında kalırım. İstemezlerse istifa ederim. Bu konuda hiçbir sorunum yok.

‘ERDOĞAN’IN BAŞARIZLIĞI ONUN SİYASİ KARİYERİNİN SONU ANLAMINA GELİYOR’

Beşar Esad, Türkiye tarafından vurulan Rus uçağı olayının Suriye’nin geleceğine ilişkin görüşmeleri etkilemeyeceğini ifade etti.

Esad, Su-24 olayının Erdoğan’ın niyetini ortaya koyduğunu ifade etti. Esad, “Erdoğan’ın başarısızlığı onun siyasi kariyerinin sonu anlamına geliyor. Erdoğan Suriye’de elde edilen başarıları engellemek için bir şeyler yapmak istedi.

Bu yüzden yaptığını yaptı. Fakat bu olayın güç dengesini değiştireceğini düşünmüyorum. Terörle mücadele devam edecek. Rusya’nın desteği daha güçlü olacak. Burada geriye dönüş yolunun olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2015, 17:52

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER