Esad: Rusya, beni "kukla lider" yapmak istemiyor

Suriye Devlet Başkanı Esad, Sunday Times gazetesine konuştu

Esad: Rusya, beni "kukla lider" yapmak istemiyor

Suriye Devlet Başkanı Esad, Rusya’nın, ülkesinin iç politikalarına karışmak ve kendisini bir ‘kukla lidere’ çevirmek istemediğini söyledi. Esad, Türkiye’nin de dahil olduğu yabancı ülkelerin militanlara verdiği destek nedeniyle Suriye’de siyasal çözümün şu anda gerçekçi görünmediğini de belirtti.

Sunday Times gazetesine röportaj veren Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ’Suriye’de kararları kendisinin mi yoksa Rusya’nın mı aldığı’ sorusu karşında şunları söyledi: "Elbette kararları biz alıyoruz. Rus ordusu 60 yıldır Suriye’de. Politikaları iki şeye dayanıyor: ahlak ve uluslararası hukuk. Bir bakış açıları olsa bile, ‘Burası sizin ülkeniz, siz daha iyisini bilirsiniz’ diyorlar. Asla (iç işlerimize) karışmıyorlar çünkü bizden hiçbir şey istemiyorlar. Bizden ‘kukla lider’ olmamızı istemiyorlar." 

“Rusya biliyor ki eğer Suriye terörizm karşısındaki savaşı kaybederse Avrupa’da terör hakim olacak ve bu da hem Rusya hem de dünyadaki herkesi etkiler” diyen Esad’a göre, Rusya’nın Suriye’deki müdahalesinin amacı, teröristlerin Suriye’de zafer kazanmasını engellemek. 

'KİMSE HİÇBİR ŞEY TEKLİF ETMEDİ'

Öte yandan Esad, ülkesinde siyasal çözümün, militan gruplarını kontrol eden yabancı ülkelerin müdahalesi nedeniyle şu anda gerçekçi görünmediğini belirtti. Esad şunları söyledi: "Siyasal çözüm için konu başlıklarının ne olacağını bilmiyorum. Kimse hiçbir şey teklif etmedi. Diğer taraf Suudi Arabistan, Türkiye, İngiltere, ABD ve Fransa’daki efendileri tarafından kontrol ediliyorken siyasal çözümden bahsetmek gerçekçi değil. 

'PROBLEMİN ÖZÜNDE SUUDİ, TÜRKİYE, İNGİLTERE, ABD VE FRANSA MÜDAHALESİ VAR' 

Nitekim problemin özünde, bu ülkelerin müdahale ediyor olması var. Eğer buna son verirlerse o zaman teröristler zayıflayacak, gidecek ya da yenilecekler. Ancak bundan sonra Suriyeliler olarak oturup çözümü konuşabiliriz."

'HÜKÜMETİ SEVDİKLERİNDEN DEĞİL BARIŞI DESTEKLEDİKLERİNDEN'

Esad ayrıca hükümetine karşı olan pek çok grubun savaşın bitmesini istedikleri için tavırlarını değiştirdiğini söyledi. "Bu hükümete ve sisteme karşı olan pek çok kişi şimdi hükümeti destekliyor" diyen Esad, şu ifadeleri kullandı: "Bunun nedeni hükümeti sevmeleri değil, barışı desteklemeleri. Çünkü (savaşmaktan) yoruldular ve umutlarını kaybettiler. Militanların kontrol ettiği bölgelerde hakimleri yok, yerel idareciler yok, kimse çöpünüzü toplamıyor ve sağlık sorunlarınızla ilgilenmiyor." Esad, Suriyelilere hükümetin onları önemsediğini göstermek için hala IŞİD’in kontrolünde olan bölgelere çocuklar için ilaç gönderdiklerini de ekledi.

 KAYNAK: SPUTNİK 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 00:02

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER