'Esad Kürtlere savaş açarsa Suriye parçalanır'

KNK Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Selahattin Soro'ya göre "Kürtsüz hiçbir masa çözüm değil".

'Esad Kürtlere savaş açarsa Suriye parçalanır'

Soçi’de önceki gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan arasında Suriye üzerine gerçekleşen “3’lü zirve” sonrasında yapılan açıklamalar tartışılmaya devam ediliyor.

Soçi'deki zirveyi değerlendiren Kürdistan Ulusal Kongresi (Kongreya Neteviya Kurdîstan - KNK) Dış İlişkiler Komitesi Üyesi gazeteci Selahattin Soro, Esad rejimine destek veren Putin, Ruhani ve Suriye'deki silahlı gruplara destek veren Türkiye’nin bir araya gelmesinin ‘ayrı bir kombinasyon’ oluşturduğunu ifade etti.

Esad’ın Türkiye hava sahasını kullanarak Soçi'ye gittiğini ve tekrar aynı şekilde Suriye'ye geri döndüğünü söyleyen Soro, “Bu da Erdoğan’ın, devrilmesini istediği Esad’ın ayağına gidebileceğini gösteriyor. Yine ‘Esad kardeşim’ diyerek Kürtler üzerinden pazarlık yapabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin Kürtleri dışlayıcı açıklamalarına dikkat çeken KNK Dış İlişkiler Komistesi Üyesi, MA’dan Yasin Kobulan’a yaptığı açıklamada, Kürtlerin pozisyonuna ve Türkiye’nin tutumuna dair şunları söyledi:

IŞİD’in başkentini yerle bir eden, 4 milyonluk bir iradenin çözüm masalarından dışlanması başlı başına sıkıntılı bir durum. Eğer Soçi’de Kürtler olmayacaksa, Soçi’nin olmasına gerek yok. Zaten Kürtsüz bir Cenevre, Astana ve Riyad var. Yeni bir masanın kurulmasına gerek yok. Ama Kürtsüz bir çözüm de kimse beklememeli. Kürtlerin olmayacağı bir Soçi Astana görüşmelerinin yer değiştirmesinden başka bir anlam taşımayacak.

Esad bugüne kadar Rusya ile İran desteği ve Kürtlerin direnişi sayesinde ayakta kaldı. Esad iktidarda kalmak istiyorsa Kürtlerle anlaşmak zorundadır. Kürtlere savaş açarsa bu Suriye’nin parçalanması demektir. Kaç parçaya ayrılır bilinmez. Büyük bir yıkım içerisine girer. Bunu en iyi gören Esad’dır. Suriye’de Kürtler bir denge unsurudur. Kürt gerçekliğinin Suriye’deki varlığı önemlidir. Saddam neyi yaşadıysa Esad da aynı şeyi yaşayacaktır. Ama Esad’ın bunu yapmayacağını düşünüyorum.

KNK Dış İlişkiler Komistesi Üyesi Soro, olası bir Afrin saldırısına dair de değerlendirme yaptı.

“Türkiye Kürtleri Fırat’ın doğusuna hapsetmek istiyor” diyen Soro, Türkiye’nin Afrin’e yönelik bir saldırı girişiminde bulunabileceğini ancak Kürtlerin öz dinamikleri ile bunu boşa çıkaracağını belirtti.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER