Esad: Koalisyonun IŞİD'e karşı saldırıları işe yaramıyor

Beşar Esad, IŞİD’e karşı mücadelede koalisyonun etkili olmadığını vurguladı…

Esad: Koalisyonun IŞİD'e karşı saldırıları işe yaramıyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD öncülüğünde oluşturulan koalisyonun Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yönelik saldırılarının işe yaramadığını söyledi. Esad, "Terörizmi hava saldırıları ile bitiremezsiniz" dedi.

Fransa'da yayımlanan Paris Match dergisine konuşan Esad, koalisyonun etkili olmadığını vurguladı.

Esad "Karada olan, sahayı iyi bilen ve tepki gösterebilecek olan birlikler esastır...Bu nedenle koalisyon tarafından iki aydır yürütülen saldırılarda somut sonuçlar alınamadı" diye konuştu.

Paris Match internet sitesinde, tamamı yarın yayınlanacak röportajdan bazı bölümleri yayımlandı.

Bugün NATO'nun Brüksel'deki merkezinde yapılan IŞİD karşıtı koalisyonun toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de örgütü yenilgiye uğratmanın yıllar alabileceğini söylemişti.

'KAPTAN, GEMİSİNİ KURTARMAYI DÜŞÜNÜR’         

Beşar Esad'a "Ölümünüzün Kaddafi ya da Saddam gibi olmasından korkuyor musunuz?" sorusu da yöneltildi.

Suriye lideri bu soruya "Bir geminin kaptanı ölümü ya da yaşamı düşünmez, gemisini kurtarmayı düşünür. Ülkemi kurtarmak için elimden geleni yapıyorum" yanıtını verdi.

Esad "Ne krizden önce, ne kriz sırasında, ne de sonrasında, benim amacım Başkan olarak kalmak değil...Her ne olursa olsun Suriyeliler olarak ülkemizin Batı'nın elinde oyuncak olmasına asla izin vermeyeceğiz. Bu bizim için temel bir ilke" dedi. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2014, 19:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER