Esad: IŞİD’in yaşam damarı Türkiye

‘Terörizmin tanımı yapılmadan çözüme yönelik toplantılar faydasız’

Esad: IŞİD’in yaşam damarı Türkiye

Suriye lideri Esad, IŞİD’in çalıntı petrolü ucuz fiyata Türkiye’ye, Türkiye’nin de bu ucuz petrolü dünyaya sattığını belirterek “IŞİD’in yegane yaşam damarı Türkiye” dedi.

İspanya’nın resmi haber ajansı EFE’ye konuşan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, “IŞİD’den Suriye petrolünü kimler alıyor?” şeklindeki bir soru üzerine IŞİD’in yegane yaşam damarının Türkiye olduğunu belirtti.

Esad şunları söyledi:

Suriye’nin petrolü daha çok ülkenin kuzey bölgelerinde bulunuyor. Bunun Irak’a satılması mümkün değil. Çünkü Irak’taki tüm gruplar IŞİD’le savaşıyor.

Aynı şey Suriye için de geçerlidir. Lübnan buraya çok uzak; Ürdün de aynı şekilde. Sonuçta IŞİD’in hayat yolu olarak bir tek Türkiye kalıyor. Tankerler, petrolü Suriye’den Türkiye’ye taşıyor. Türkiye de bu petrolü ucuza alarak dünyanın diğer ülkelerine satıyor.

‘SURİYE’NİN TERORİSTLERLE MÜZAKARE ETMESİNİ İSTİYORLAR’

Suriye hükümetinin muhalifler ile görüşmelere başlamaya hazır olduğunu söyleyen Esad, “Muhalefet, askeri değil siyasi bir kavramdır.

Sonuç olarak bu kavramla ilgili konuşma ile yapılanlar birbirinden farklıdır. Çünkü şimdiye kadar şuna tanık olduk. Suudi Arabistan, Amerika ve bazı Batı ülkeleri, terörist grupları müzakere masasına getirme istiyorlar.

Bunlar, Suriye hükümetinin teröristlerle müzakere etmesini istiyorlar. Ancak ben bunun hiçbir ülke açsından kabul edilebilir bir şey olduğunu düşünmüyorum” dedi.

‘FRANSA’NIN İŞİD SALDIRILARI İÇ KAMUOYUNU YATIŞTIRMAYA YÖNELİK’

Fransa’nın savaş uçaklarıyla IŞİD’e yönelik saldırılar yapmasını Paris saldırılarının ardından iç kamuoyunu yatıştırmaya yönelik olduğunu belirten Esad, “terörle mücadele” ile ilgili olarak şunları söyledi:

Terörle mücadele bir ilkedir; teröristlerin saldırısına karşı öfkelenerek ortaya koyulan dönemsel ve geçici bir tavır değildir. Terörle mücadelede ilkelerinizin ve değerlerinizin olması gerekir. Tıpkı bir savaş gibi sürdürülmelidir. Bu mesele Fransızların terörle mücadelede ciddi olmadığının bir göstergesidir.

‘SİLAH BIRAKAN GRUPLARLA MÜZAKEREYE HAZIRIZ’

Silah bırakan gruplarla müzakereye hazır olduklarını ancak bu gruplara siyasi bir kurum gibi davranmayacaklarını belirten Esad şu ifadeleri kullandı:

Biz, bazı gruplarla müzakere ettik. Bunun hedefi, bu grupların silahlarını bırakmasını, onların ülkenin kucağına geri dönmesini ve hükümetin genel affıyla normal hayata yeniden başlamalarını sağlayacak bir duruma ulaşmaktı. Bu, Suriye’deki silahlı gruplarla tek uzlaşma noktasıdır.

Eğer bu gruplar, yöntemlerini değiştirmeye ve silahlarını bırakmaya hazırsa biz de müzakereye hazırız. Ancak bu gruplara siyasi bir kurum gibi davranmamız bizim tamamen reddedeceğimiz bir meseledir.

Suriye Cumhurbaşkanı Esad, terörün durması için öncelikle terörist grupların Türkiye üzerinden Suriye ve Irak’a geçişinin engellenmesi gerektiğini belirterek Suudi Arabistan’ın da bu gruplara verdiği silah ve para yardımının kesilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin IŞİD’in transit otobanı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Esad, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın IŞİD’in cinayetlerine ortak olduğunu ifade etti.

‘ABD, TERÖRİSTLERİ SİYASİ KILIFA SOKTU’

Esad, Suriye krizinin başlarında ABD’nin terörist grupları siyasi kılıfa soktuğunu ve terörle mücadelede ciddi olmadığını belirterek “Amerika terörle mücadelede ciddi olmadıkça, onun müttefiklerinin de bu konuda ciddi olmasını bekleyemeyiz” dedi.

Suriye Cumhurbaşkanı Esad, “muhaliflerle görüşmeye hazır mısınız?” şeklindeki bir soru üzerine de “Biz, krizin başından beri Suriye’deki muhaliflerle diyalog talep ettik. Her türlü girişime asli niyetlerini göz önünde bulundurmaksızın dürüst ve sorumlu bir şekilde olumlu cevap verdik. Biz bugün de muhaliflerle görüşmeye hazırız” dedi.

 “Suriye hükümet temsilcilerinin New York’ta yapılması beklenen toplantıya katılıp katılmayacağına ilişkin bir soru üzerine de Esad şu cevabı verdi:

Toplantının yapılacağı henüz kesin değil. Ruslar son olarak toplantının Viyana’da sürdürülmesini tercih ettiklerini açıkladı.

Ayrıca terörist gruplar konusunda bir tanıma ulaşılmadan bu toplantının yapılması da uygun değil. Bizim açımızdan Suriye’de elinde silah olan herkes teröristtir. Bu sebeple terörizme yönelik somut bir tanım yapılmadan New York’ta ya da başka yerlerde bu tür toplantıların yapılması mantıklı değil.

‘VAHABİLİK TERORİZMİN YAPITAŞI’

Esad, “IŞİD’in sona erdirilmesinin yolu nedir?” şeklindeki bir soruya da şöyle cevap verdi:

Bu, son derece karmaşık bir meseledir. Bu grubu oluşturan gizli etkenler iyi incelenmelidir. Birinci mesele ideolojiktir. Bu ideoloji, onlarca yıldır vehhabi kurumlar ve Suudi paralarıyla Arap ülkelerindeki insanların zihninde oluşturuldu ve böylesine bir sapkın ideoloji yaratıldı. Bu ideoloji ile mücadele edilmeksizin IŞİD, Nusra veya El Kaide’ye bağlı diğer grupları yok ettik demek vakit kaybıdır.

 

‘SURİYE HALKI İSTEMEZSE HEMEN GİDERİM’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sizden çekilmenizi istedi mi?” şeklindeki bir soru üzerine Suriye lideri Esad şunları söyledi:

Öncelikle ilk soru şudur: Krizin kaosu içerisinde cumhurbaşkanının görevde kalması ile gitmesinin ilişkisi nedir? Meselenin bu şekilde kişiselleştirilmesi, ‘terörizm diye bir sorun yok; yabancı ülkeler kaos yaratmak için militanlara silah ve para göndermiyor’ diyebilmek için bir kılıftır. Onlar sorunun iktidarda kalmak isteyen ve özgürlük talep eden halkıyla savaşan bir cumhurbaşkanından kaynaklandığını söylemek istiyorlar. Halkım beni istemezse derhal çekilirim.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2015, 22:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER