Esad: Erdoğan’ın ordusu Suriye’de savaşıyor

Esad, 'Erdoğan'ın ordusu' olarak nitelediği Türk ordusunun Suriye'de savaştığını da söyledi

Esad: Erdoğan’ın ordusu Suriye’de savaşıyor

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Bu insanın değişeceğine dair sabrımızı ve umudumuzu uzun süre önce kaybettik" ifadelerini kullandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Sputnik News’e konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye topraklarına geçmelerine izin vererek teröristleri doğrudan desteklediğini ifade eden Esad, şu ifadeleri kullandı:

ERDOĞAN

"Bugün Erdoğan'a ve Suudi Arabistan'a karşı verilen savaş, teröristlere karşı verilen savaştır. Suriye'de artık Türk ordusu olarak tanımlanamayacak olan Erdoğan'ın ordusu savaşıyor. Onlar terörist ve biz Suriye'de bu teröristlere saldırdığımızda bu, Erdoğan'ın doğrudan yenilgiye uğramasına neden oluyor. Yanıtımız her şeyden önce kendi ülkemiz içinde olmalı. Bunun ardından terörizmi yenebileceğimize inanıyorum. Türk halkı Suriye'ye karşı düşmanlık beslemiyor. Erdoğan müdahale etmezse ilişkilerimiz iyi olacak."

Erdoğan'ı kastederek, "Bu insanın değişeceğine dair sabrımızı ve umudumuzu uzun süre önce kaybettik" ifadelerini kullanan Esad, 'Erdoğan'ın ordusu' olarak nitelediği Türk ordusunun Suriye'de savaştığını da söyledi.

RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ

Türkiye'nin 24 Kasım 2015'te düşürdüğü Rus uçağına yönelik saldırıyı Suriye'ye yönelik bir saldırganlık olarak gördüklerini belirten Esad, "O (Erdoğan), savaşmaları için Türk militanları Suriye'ye gönderdi, bunu yapmaya hala devam ediyor. Suriye hava sahasında bir Rus uçağına saldırılması aynı zamanda Suriye'ye yönelik bir saldırıdır. Zira bu uçak egemen hava sahamızdaydı" dedi.

SURİYE’DE SEÇİM

Suriye'deki erken seçim tartışmalarına da değinen Esad, "Bu (erken seçim düzenlenip düzenlenmeyeceği), insanların ne istediğine ve erken seçim düzenlenmesi yönünde yoğun bir istek olup olmadığına bağlı. Böyle bir istek varsa, bu benim için sorun değil. Doğal olan, belirli muhalif güçlerin değil insanların isteklerine göre hareket etmek" dedi.

Esad ayrıca, devlet başkanının parlamento tarafından belirlenmesi yerine doğrudan halk tarafından seçilmesinin Suriye için 'en iyisi' olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bana göre, seçimlerin çeşitli politik güçlerin etkisinden olabildiğince bağımsız olması ve tümüyle halkın düşüncesine dayanması için devlet başkanının halk tarafından seçilmesi en iyi seçenek."

'ATEŞKES İYİDEN DAHA İYİ'

Suriye lideri, ülkesinde şubattan beri uygulanan ateşkesi 'iyiden daha iyi' olarak değerlendirdiğini belirtip, silah bırakmak isteyen her militanı kabul etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Esad: Suriye ordusunun başarısı ve Rusya’nın desteği, siyasi süreci hızlandıracak

"Ateşkes görece olarak başarılı oldu, yani pek çok kişinin beklediğinden daha iyi oldu. Zira birçok kişi, ateşkesin çökeceğini düşünüyordu. Diyebilirim ki, ateşkes 'iyi' olarak, hatta 'iyiden biraz daha iyi' olarak değerlendirilebilir" diyen Esad, şu vurguyu yaptı: "Devlet olarak ortak bir yaklaşımımız var: Durumu normale döndürmek ve Suriye'de daha fazla kan dökülmesini engellemek için silah bırakmaya hazır olan her militanı kabul etmeye hazırız."

'BM BARIŞ GÜCÜNÜN SURİYE'DE KONUŞLANMASI MANTIKSIZ'

BM barış güçlerinin Suriye'ye konuşlanmasının ise 'mantıksız' ve 'imkansız' olduğunu söyleyen Esad, bunun nedenlerini şöyle anlattı:

"Bu gerçekçi değil çünkü böyle güçler uluslararası anlaşmalar temelinde devreye girerler. Bu anlaşmaların da ülkelerin onayını alması gerekir. Hangi ülkelerin mi? Bu durumda başka bir ülke yok. Sadece Suriye hükümeti ve bir ülke var. Diğer taraf ise bir ülke değil, bir terör örgütü. BM, bir terör örgütüyle nasıl anlaşma imzalayabilir?"

Rus askeri gücünün ülkedeki varlığına da değinen Esad, "Her devletin yabancı güçleri davet etmeye hakkı vardır. Bu nedenle kimse bunu bize yasaklayamaz" vurgusu yaptı. Esad, Lazkiye yakınlarındaki Hmeymim üssüne konuşlandırılan Rus S-400 sistemlerinin Rusya'ya geri gönderilmesinin şu anda gündemde olmadığını da ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 16:57
YORUM EKLE