Esad: ABD ne zaman teröristler kötü durumda olsa ateşkes istiyor, siviller için değil

Suriye Devlet Başkanı Batı ve ABD’nin Suriye politikasını eleştirdi

Esad: ABD ne zaman teröristler kötü durumda olsa ateşkes istiyor, siviller için değil

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, eylül ayında Deyr ez Zor kentinde ordu güçlerine ait bir askeri merkezin bombalanmasıyla ilgili olarak "ABD'nin Deyr ez Zor'daki planlı saldırısı IŞİD'e destek oldu" dedi.
 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Sırp gazetesi Politika’ya verdiği röportajda Deyr ez Zor’daki Suriye askerlerine yönelik saldırının ‘IŞİD’e destek olduğunu’ söyledi. Esad, “Bu, Amerikan güçlerinin gerçekleştirdiği planlı bir saldırıydı. Çünkü IŞİD Suriye, Rusya ve İran’ın işbirliği ile küçülüyordu, çünkü El Kaide bağlantılı El Nusra çok fazla noktada mağlup edilmişti. Amerikalılar da Suriye ordusunun pozisyonunu zayıflatmak için Deyr ez Zor’da ordumuza saldırdı” dedi.
 
Saldırının Deyr ez Zor'daki geniş bir alanda gerçekleştiği, bir saatten fazla sürdüğü ve eş zamanlı olarak 'çok sayıda saldırının' gerçekleştirildiğini söyleyen Esad, “Bu saldırı IŞİD'in mevzi almasına olanak tanımak içindi ve IŞİD saldırının üzerinden bir saat geçmemişken o tepelere saldırı düzeleyip aldı” ifadelerini kullandı.
 
Suriye'nin Deyr ez Zor kenti yakınlarında Suriye ordusuna ait bir merkeze 17 Eylül'de hava saldırısı düzenlenmiş, saldırıda 80 kişi hayatını kaybetmişti. ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD karşıtı koalisyon güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırının yanlışlıkla düzenlendiğini duyurmuştu. İngiltere, Avustralya ve Danimarka uçaklarının saldırıda yer aldığını kabul etmişti.
 
‘NE ZAMAN TERÖRİSTLER KÖTÜ DURUMDA OLSA ABD ATEŞKES İLAN EDİLMESİNİ İSTİYOR’
 
Suriye’de ilan edilen ateşkeslerin ABD ve Batılı müttefiklerinin tutumu nedeniyle amacına ulaşamadığını savunan Esad, “Batı, daha çok ABD… ne zaman teröristler kötü durumda olsa ateşkes ilan edilmesini istiyor, siviller için değil” dedi.
 
‘SUÇLU KİM?’
 
Esad sözlerini şöyle sürdürdü: “İşe yaramadığında, teröristlerden ateşkesi başarısızlığa uğratmalarını ya da yeniden saldırmalarını istiyorlar. Öyleyse suçlu kim? Suçlu, ABD ve onun müttefikleri, suçlu Batı. Çünkü onlar için teröristler ve terörizm Suriye’de oynamak istedikleri bir kart. Onlar teröristlere karşı değil.”
 
ABD’nin Suriye, Rusya ve İran’a karşı bir ‘yıpratma savaşı’ içinde olduğunu öne süren Esad, “Bu nedenle, sadece bu ateşkes değil, her ateşkes girişimi ya da siyasi adım ya da siyasal girişim başarısızlığa uğradığında suçlanacak olan ABD’dir” diye konuştu.
 
‘AMERİKALILAR KENDİLERİ İÇİN TERÖRİSTLERİ KULLANMAK İSTİYOR’
 
Rusya ve ABD’nin terörle mücadele için ortak bir güç oluşturmasının mümkün görünmediğini de belirten Esad, “Bunu umuyoruz ama gerçekte basit bir nedenden ötürü olacağını düşünmüyoruz. Çünkü Rusların menfaatlerinin yanında siyasi değerleri de var. Bu nedenle de Ruslar çok ciddi ve terörle mücadeleyi sürdürmeye kararlı” ifadelerini kullandı.
 
Esad ABD’nin tutumunu ise şu sözlerle değerlendirdi: “Amerikalılar, diğer ülkelerdeki çıkarlarını arttırarak kendi menfaatlerine hizmet edecek siyasi oyunlar için teröristleri bir koz olarak kullanmak istiyor.” (Kaynak: sputniknews.com)
 

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2016, 22:23

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER