Ermenistan’da muhalif Paşinyan: İktidar partisi adaylığımı destekleyecek

iktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisi, 8 Mayıs’ta başbakanlık seçimi için aday çıkarmayacağını açıkladı

Ermenistan’da muhalif Paşinyan: İktidar partisi adaylığımı destekleyecek

Ermenistan'da iktidar partisi, muhalif Paşinyan'ın başbakan adaylığını destekleyeceğini açıkladı.

Ermenistan’da muhalif hareketin lideri Nikol Paşinyan, gün içerisinde tüm ülke genelindeki ve Erivan’daki protesto eylemlerinin sonuç verdiğini, iktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisinin kendisinin adaylığını destekleme kararı aldığını söyledi. Paşinyan, bu desteğin şimdilik sadece sözle ifade edildiğine dikkati çekerek, bu hususta iktidar partisinin görüşünü detaylı bir şekilde açıklayan belgeler hazırlaması gerektiğini söyledi.

Sputnik'te yer alan habere göre insanların dinlenmesi için protesto eylemlerinin yarın durdurulması çağrısı yapan Paşinyan, bu süre içinde Parlamentoda çalışarak iktidar partisinden adaylığını desteklediğine dair garanti almak zorunda olduğunu kaydetti.

Paşinyan, başbakanlık seçiminin yapılacağı gün 250 bin değil, 500 bin kişinin toplanmasını beklediğini ifade etti.

CUMHURİYET PARTİSİ: ADAY ÇIKARMAYACAĞIZ

Öte yandan iktidardaki Ermenistan Cumhuriyet Partisi Başkanı Vagram Bagdasaryan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 8 Mayıs’ta parlamentoda yapılacak başbakanlık seçimi için aday çıkarmayacağını açıkladı. Bagdasaryan, milletvekillerinin üçte birinin göstereceği adayı destekleyeceklerini dile getirdi.

105 koltuklu Ermenistan Parlamentosunda Ermenistan Cumhuriyet Partisinin 58 milletvekili bulunuyor. Parlamentoda başbakan seçilebilmesi için bir adayın en az 53 oy alması gerekiyor.

Ermenistan Parlamentosunda önceki gün düzenlenen başbakanlık seçimine tek aday olarak giren muhalif hareketin lideri Paşinyan, başbakan seçilecek oy elde edememişti.

Paşinyan, iktidar partisine tepki olarak ülke genelinde yaptığı grev ve eylem çağrısı ile başkent Erivan’da hayatı durdurma noktasına getirmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2018, 13:39

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER