Ermenistan Parlamentosu Ezidi Soykırımı'nı tanıdı

Ermenistan Parlamentosu, Irak’ta Ezidilere karşı işlenen suçların soykırım olduğunu tanıyan yasa tasarısını kabul etti

Ermenistan Parlamentosu Ezidi Soykırımı'nı tanıdı

Ermenistan Parlamentosu, Irak’ta Ezidilere karşı işlenen suçların soykırım olduğunu tanıyan yasa tasarısını kabul etti.

Ermenistan Parlamentosu, 2014 yılında DAİŞ ve bazı örgütler tarafından Ezidilere karşı işlenen suçları soykırım olarak niteleyen tasarıyı kabul etti. Karar 91 evet ve 1 çekimser oyla kabul edildi.

Tasarının karar metninde şu ifadelere yer verildi:
 
“Ermenistan, insan hakları savunması, BM Sözleşmesi’nde dahil edilen hedef ile ilkelerine sadakatini yeniden teyit ederek, uluslararası toplumun soykırım suçunu önleme ve cezalandırma çabalarını, devletlerin milli ve dini azınlıklarının haklarına saygı duyma yükümlülüklerini önemseyerek, Ermenistan’ın ve Ermeni halkının soykırımları önleme yönelik mücadelede taahhüdünü vurgulayarak, 2014’te Irak’ta terör örgütlerinin kontrol altında bulunan bölgelerde Ezidi halkına uyguladığı soykırımı tanıyor ve şiddetle kınıyor.”

Ermenistan Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Rostem Mahmudyan, soykırım suçunun araştırılması için uluslararası kamuoyuna da çağrıda bulundu.

Kendisi de Ezidi olan Mahmudyan şunları söyledi: “Bu korkunç suçlar, Ermeni toplumuna karşı 1915-1923 yılları arasında işlenen soykırım suçlarıyla, doğası itibariyle büyük benzerlik gösteriyor. Yasanın geçmesini sağlamak yetmez, ayrıca uluslararası topluma bu suçları araştırma çağrısı yapmak ve bu suçları işleyenlerin sorumlu tutulmasını sağlamak da önemli.”
 
2014 yılında IŞİD’in Irak’ta Ezidilere yönelik saldırıları sonucu iki binden fazla Ezidi topraklarından sürülüp mülteci olmuş, yüzlerce Ezidi rehin alınırken pek çoğu da öldürülmüştü.  

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2018, 23:09

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER