Ermenistan'ın yeni Cumhurbaşkanı belli oldu

Cumhurbaşkanı ilk kez Parlamento tarafından seçildi

Ermenistan'ın yeni Cumhurbaşkanı belli oldu

Bugün Ermenistan'da bir ilk yaşandı. Ermenistan’da ilk kez Cumhurbaşkanı Parlamento tarafından seçildi.

Ermenistan Cumhuriyetinin 4. Devlet Başkanı iktidardaki koalisyondan, Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi ve Ermeni Devrimci Federasyonu Partisi’nden 65 vekilin aday gösterdiği Armen Sarkisyan oldu.

Kapalı oylamada 90 milletvekili tek aday olan Sarkisyan'ın lehine oy kullanırken, 10 milletvekili ise ''Hayır'' oyu kullandı. Oylamaya toplam 101 milletvekili katıldı. 1 oy geçersiz sayıldı.

Böylece Ermenistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan oldu.

Dün Parlamento oturumunda konuşmada bulunan Armen Sarkisyan ''Seçilirsem, hepinizin hayal ettiği cumhurbaşkanı olmak için elimden geleni yapacağım'' demişti.

BİRİNCİ ADAM CUMHURBAŞKANI DEĞİL BAŞBAKAN OLACAK

6 Aralık 2015'ta Ermenistan'da yapılan referandum sonucunda kabul edilen Yeni Anayasa paketi ile ülkedeki yarı başkanlık olarak nitelenen sistem, parlamento ve başbakanın yetkilerini artıracak şekilde değişime uğramış, 2018 Nisan ayından sonra ülkenin deyim yerindeyse birinci adamının Cumhurbaşkanı değil Başbakan olacağı anlaşılmıştı. Yeni anayasaya göre, Cumhurbaşkanı milletvekilleri ve yerel yönetim birimlerinin temsilcileri tarafından oluşturulacak "Seçim Kurulu" tarafından seçilecek. Cumhurbaşkanının görev süresini 5 yıldan 7 yıla çıkarılmasını öngören paket, göreve ikinci kez seçilme hakkını ise kaldırmıştı. Başbakan’ın parlamentodaki milletvekilleri tarafından seçileceği sistemin ilk oylaması 2 Mart’ta gerçekleşiyor.

ARMEN SARKİSYAN KİMDİR?

Armen Sarkisyan 23 Haziran 1953’te Yerevan’da doğdu. Yerevan Devlet Üniversitesi Fizik ve Matematik Fakültesi mezunu. 23 yaşındayken YDÜ öğretim üyesi oldu. 1984-1985 ve 1989-1991 yılları arasında Cambridge Üniversitesi'nde ve Londra Üniversitesi Matematik Enstitüsü’nde yabancı araştırmacı ve öğretim üyesi olan Sarkisyan aynı zamanda Harvard Üniversitesi ve Kennedy Üniversitesi Yönetim Kurul üyesi olmuştu.

Sarkisyan Tetris oyunları yaratan ve satan Tetris-Wordtris şirketinin eş kurucularından biri.

1992-1995 tarihleri arasında Ermenistan’ın Londra Büyükelçisi görevine atandı. Büyükelçi görevini 1998-2000 yıllarında üstlenip 2013'ten şimdiye kadar yürüttü.

1996 yılında Sarkisyan Ermenistan’ın 5. Başbakanı oldu. Hükümetini 4 ay kadar yürüttükten sonra sağlık durumundan dolayı istifa ettiğini açıklamıştı.

Britanya kraliyet ailesi ile yakın dostluk ilişkileri olan Sarkisyan 1997 yılında II. İoannes Paulus tarafından Aziz George, 2008 yılında Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu 2. Karekin tarafından Aziz Grigor Lusvaoriç madalyalarına layık görülmüştü.

Sarkisyan Dünya’nın birçok ülkesinde sanayi ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 15 şirketten ibaret olan Knightsbridge Group şirketinin kurucusu. 2000 yılından beri Eurasia House International şirketinin kurucu başkanı. Sarkisyan aynı zamanda British Petroleum, Alcatel ve Telefonica gibi dünya devlerinin de danışmanı.

Kaynak: ermenihaber.am

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 20:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER