Ermenistan'da seçimi Paşinyan kazandı

Paşinyan’ın partisi resmi olmayan ilk sonuçlara göre oyların yüzde 53,92'sini alarak kazandı

Ermenistan'da seçimi Paşinyan kazandı

Ermenistan’da yapılan erken parlamento seçimini, Paşinyan’ın partisi resmi olmayan ilk sonuçlara göre oyların yüzde 53,92'sini alarak kazandı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, erken parlamento seçiminin ardından yaptığı açıklamada, lideri olduğu Sivil Sözleşme Partisi’nin oyların çoğunluğunu aldığını vurguladı.

Paşinyan, "Sivil Sözleşme Partisi'nin parlamentoda çoğunluğu kazandığı şimdiden belli. Henüz oylar tam sayılmadı. Ancak ikna edici bir çoğunluğa sahip olacağız" ifadelerini kullandı.

PAŞİNYAN: HALK BU DEFA KADİFE YERİNE ÇELİK DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİ

Ulusal ve sosyal uyumu yeniden sağlamanın vaktinin geldiğini söyleyen Paşinyan, "Ermenistan halkı üç yılda ikinci devrimi gerçekleştirdi. Bu sefer 'kadife' yerine 'çelik' devrim gerçekleştirdi" açıklamasında bulundu.

Paşinyan, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü ve Avrasya Ekonomik Birliği ile iş birliğini genişletmeye niyeti olduğunu da ifade etti.

SEÇİME KATILIM YÜZDE 50'Yİ DAHİ BULMADI

Öte yandan eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın Ermenistan İttifak’ı ise yüzde 18 civarında oy alarak, ana muhalefet partisi oldu.

2 milyon 581 bin 93 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, seçimlere yüzde 49,4 katılım sağlandı.

KOÇARYAN: SONUÇLAR İNANDIRICI DEĞİL

Seçim yarışını ikinci sırada götüren Ermenistan İttifakı’nın lideri eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan ise henüz sonuçlar açıklanmadan önce yaptığı açıklamada, ilk ön sonuçların 'tartışmalı' olduğunu öne sürdü.

Koçaryan, mitinglerde topladıkları kalabalıklara göre bu sonuçların inandırıcı olmadığını ifade etti.

Oylama sonuçlarıyla ilgili verilerin 8 aydır toplumsal yaşamda izledikleri gözlemle çeliştiğini ifade eden Koçaryan, sandıklarda organize ve planlı sahtekarlıklara işaret eden yüzlerce sinyal olduğunu iddia etti.

Koçaryan, kayıtlara geçen ve iddia edilen seçim ihlallerinin dikkatli bir şekilde incelenmesini isteyeceklerini, tüm bu sürecin ardından oylama sonuçlarını kabul edeceklerini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2021, 18:30

YORUM EKLE
YORUMLAR
bölgemize hayırlı olsun
bölgemize hayırlı olsun - 1 ay Önce

ya şu ermenistanı bir dünyaya açın artık avrupada isviçre gibi bilmem güney amerikada paraguay gibi neden olmasın yani ülke savaşla bir yere kadar adam olur en iyi savaş ticari savaştır.yani rusya iran türkiye ortasında elinde silahlala bir yere varamassın.sınırları açmaya çalış turist çek ticari merkez ol.paraguay gibi senin ülkene mal almaya gelsinler falan köprüde durup meteliğe kurşun atmak kadar saçma bir durum olamaz. fırsatı konumunu değerlendirsinler.

SIRADAKİ HABER