Ermenistan'da muhalif lider Başbakan seçildi

Paşinyan, parlamentoda yapılan oylamada başbakan seçildi

Ermenistan'da  muhalif lider Başbakan seçildi

Ermenistan'ın yeni başbakanı belli oldu.

Ermenistan'a nisandan beri süre protestoların lideri olan muhalif Nikol Paşinyan, parlamentoda yapılan oylamada başbakan seçildi.

8 Mayıs’ta Ermenistan Parlamentosu, Başbakan seçmek üzere acil oturumu için toplandı. 1 Mayıs'taki oylamada yeterli oyu alamayan halk hareketi lideri Nikol Paşinyan yine seçime tek aday olarak girip bu defa milletvekillerin çoğunun oyunu aldı ve Başbakan seçildi. 

Parlamentodaki oturumu takip eden Ermenihaber.am muhabirinin aktardığına göre dakikalar önce parlamentoda düzenlenen Başbakanlık seçiminin 2. turunda Paşinyan lehine 59 milletvekili oy kullanırken, 42 “Hayır” oyu verdi.

Ermenistan’da yaklaşık 4 hafta süren protestoların lideri Paşinyan seçime yine tek aday olarak girmiş. Serj Sarkisyan'ın istifasıyla sonuçlanan protesto gösterilerine önderlik eden muhalefet lideri, seçimin 1. turunda ''Çıkış İttifakı'' Grubu (Yelq) partisinden aday gösterilirken 2. turda parlamentonun 1/3’ü  tarafından aday seçilmişti.

1 Mayıs’ta yapılan seçimde Paşinyan’a karşı oy kullanan iktidardaki Cumhuriyetçi Partisi de  muhalif liderin Başbakan seçilmesini destekleyeceğini söz vermişti.

105 sandalyeli parlamentoda Paşinyan'ın başbakan seçilmek için 53 oy alması gerekiyordu. İktidardaki Ermenistan Cumhuriyetçi Partisi'in (ECP) 58 milletvekili bulunması nedeniyle Paşinyan'ın ECP'den en az 6 oy alması gerekiyordu.

Halihazırda parlamentoda Cumhuriyetçi Parti'nin 58, ''Mürrefeh Ermenistan''ın 31, Yelq'in 9 ve Ermeni Devrimci Federasyonu Daşnaksutyun'un 7 koltuğu bulunuyor.

Kaynak: Ermenihaber

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2018, 23:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER