Ermenistan Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden almayı reddetti

Gasparyan'ın görevden alınmasının 'anayasaya aykırı olduğu' ifade edildi

Ermenistan Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden almayı reddetti

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı görevden almayı reddetti. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Gasparyan'ın görevden alınmasının 'anayasaya aykırı olduğu' belirtildi.

Başbakan Nikol Paşinyan, ordu tarafından kendisine yöneltilen istifa çağrılarını ardından Gasparyan'ı görevden aldığını duyurmuştu. Ancak, kararın yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın onayı gerekiyordu.

Paşinyan, genelkurmay başkanı dahil 70'e yakın üst rütbeli askerin istifa çağrısı yapan muhtırası sonrasında, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada istifa çağrısını reddetmiş, "Bu bir darbe girişimidir" demişti.

Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden aldığını açıklayan Paşinyan, bu kararın Cumhurbaşkanı Sarkisyan tarafından henüz imzalanmadığını dile getirmişti.

Sarkisyan'ı 'devlet darbesine dahil olmakla' suçlayan Başbakan, "Ermenistan'da gergin bir durum var ancak çatışma yaşanmayacağı konusunda mutabakat sağlamalıyız. İstifamın sorunun çözümü olduğundan emin değilim. Çözüm için birkaç seçenek sundum" ifadelerini kullanmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2021, 11:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER