Ermenistan Cumhurbaşkanı adayına suikast

Hayrikyan, ağır yaralandı…

Ermenistan Cumhurbaşkanı adayına suikast

Ermenistan’da cumhurbaşkanı adayı Paruyr Hayrikyan, düzenlenen suikast sonucu ağır yaralandı.

Dün, yerel saatle 23.45 sularında Başkent Yerevan’daki Tpagricner Caddesi’nde silahlı saldırıya uğrayan Hayrikyan, Surp Grigor Lusavoriç Hastanesi’ne kaldırıldı.

Hastane yetkilileri Hayrikyan’ın omuz bölgesinden iki yara aldığını açıkladı.

Sovyetler Birliği döneminden beri önde gelen muhaliflerden olan Hayrikyan, 18 Şubat’ta yapılacak seçimlerde yarışan sekiz adaydan biri.

SEÇİMİN ERTELENMESİ GÜNDEMDE

Ermenistan anayasasına göre, cumhurbaşkanı adaylarından biri seçim çalışmalarını yürütemezse, seçim otomatik olarak 2 hafta erteleniyor. Bir adayın ölmesi durumunda ise 40 gün içinde yeniden seçim yapılması gerekiyor.

Saldırı sonrası açıklama yapan Ermenistan Ulusal Parlamento Başkanı Hovik Abrahamyan, "Ülkenin istikrarını bozmak isteyenler, başarılı olamayacaklar. Seçimin ertelenip ertelenmeyeceği Paruir Ayrakyan'ın sağlık durumuna bağlı" dedi.

Ermenistan'da muhalefet partisi Mili İrade Birliği Başkanı olan 63 yaşındaki Paruir Ayrakyan siyasette ılımlı kişiliğiyle tanınıyor. Ayrakyan aynı zamanda eski bir insan hakları savunucusu.

63 yaşındaki Ayrakyan ılımlı siyasi kimliğiyle tanınıyor.

8 ADAY YARIŞIYOR

Ermenistan'da 18 Şubat'ta yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 8 aday yarışıyor. Seçimlerde, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, eski Dışişleri Bakanı ve Miras Partisi Genel Başkanı Raffi Ovanisyan, eski Başbakan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Hrant Bagratyan, sözde Yukarı Karabağ yönetimi eski Dışişleri Bakanı Arman Melikyan, Milli İrade Birliği Partisi Başkanı Paruir Ayrakyan, Siyaset bilimci Andrias Gukasyan, Milli Mutabakat Partisi Genel Başkanı Aram Arutunyan ve Halk bilimci Vardan Serdakyan yarışacak.

EN GÜÇLÜ ADAY SARKİSYAN

2 milyon 507 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu Ermenistan'da cumhurbaşkanlığı seçimini yeniden şimdiki Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın kazanacağı tahmin ediliyor. Seçimde, suikast sonucu ağır yaralanan cumhurbaşkanı adayı Paruir Ayrakyan'a ise fazla şans tanınmıyor.

SARKİSYAN’DAN SEÇİMLERDE ŞEFFAFLIK SÖZÜ

Ermenistan, 18 Şubat’ta gerçekleşecek başkanlık seçimlerine adım adım yaklaşırken, seçim yarışına giren 8 aday kampanyalarına başladı. Ermenistan’ın şu anki Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, “Önümüzdeki başkanlık seçimleri özgür ve şeffaf olacak ve uluslararası standartlara uygun biçimde düzenlenecektir” dedi.

Yapılan kamuoyu araştırmalarından elde edilen sonuçlara göre, Serj Sarkisyan’ın diğer adaylara göre avantajı bulunuyor. Sarkisyan’ın en büyük rakibi eski Ermenistan Dışişleri Bakanı Raffi Ovanisyan’ın seçim kampanyası çoğunlukla sokaklarda halkla yaptığı konuşmalarla geçiyor. Dükkân ve marketleri gezen Ovanisyan, halka kendi seçim programının önceliklerini anlatıyor. Ovanisyan’ın programının asıl noktalarından birisi de Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin tanınması.

Diğer adaylardan Andreas Gukasyan ise seçimlerin hileli olacağı gerekçesiyle açlık grevine başladı. Yapılacak seçimin asıl sonuçları yansıtmayacağını düşündüğünü ifade eden Gukasyan, “Ülkedeki siyasi durumun değişmesi talebim yerine getirilmediği sürece başladığım açlık grevine devam edeceğim” şeklinde konuştu.

Gukasyan, “Uluslararası gözetmenler Ermenistan’ın demokratik bir ülke olmadığı sonucuna varırlarsa benim yaptığım grevin de siyasi açıdan bir anlamı kalmaz. Demokratik olmayan bir devlette özgür ve adil bir seçim yapılması talebinde bulunmak anlamsız olur” dedi. (Agos/NTV)

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2013, 21:54
YORUM EKLE