Erdoğan ile Obama telefonda görüştü

Obama, dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla aradı

Erdoğan ile Obama telefonda görüştü

NTV’nin haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, telefonda görüştü. Görüşmede başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgede IŞİD'e karşı mücadele konusu ile Kürdistan Federe Bölgesi’nde PKK’nin durumunun ele alındığı iddia edildi.
 
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Obama, dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla aradı.
 
Erdoğan ve Obama, 1 saat 25 dakika süren görüşmede, IŞİD ile mücadele konusunda gelecek aşamaların nasıl olacağı konusunu ele aldı.
 
Obama, Türkiye-Suriye sınır bölgesini IŞİD'ten temizleyen Özgür Suriye Ordusuna sağlanan destek başta olmak üzere Türkiye'nin bu mücadeleye yaptığı katkıları takdirle karşıladıklarını ifade etti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama, Suriye halkı, Türkiye, ABD ve diğer ülkelere yönelik tehdidin azaltılması için halihazırdaki başarılı sürecin ve IŞİD'e yönelik baskıların devam ettirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Obama, Türkiye'nin IŞİD karşıtı koalisyona uygun seviyede ve biçimde katılımı konusunda Türkiye ile Irak arasında devam eden diyalog sürecini memnuniyetle karşıladığını belirtti.
 
İki liderin, Irak'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklediklerini teyit ettikleri görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin IŞİD ve PKK dahil tüm örgütlerden temizlenmesi gerektiğine savunarak, Musul'daki operasyonun hassasiyetle yürütülmesini istedi. (Kaynak: NTV)
 

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER