"Erdoğan'ı tanıyanlar barış tekliflerine açık olmayacağını bilir"

Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda yapılması planlanan Ermeni Soykırımını konu alan ‘Aghet' konserinin iptali Alman basınında geniş yer buldu

"Erdoğan'ı tanıyanlar barış tekliflerine açık olmayacağını bilir"

Almanya'da yayınlanan Berliner Zeitung gazetesi, Alman Dışişleri Bakanlığı'nın, İstanbul'daki başkonsolosluklarında yapılması planlanan Dresden Senfoni Orkestrası’nın 'Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı için hazırladığı ‘Aghet’ (Ağıt) konserini iptal etmesini yazdı.

Gazetede bugün yayınlanan yorum yazısında şu ifadeler yer aldı:

"Senfoni Orkestrası (Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan'ı çok fazla provoke etmek istemediği için biraz hafifletilmiş bir program planlamıştı. ‘Aghet' İstanbul Başkonsolosluğu'nda oda orkestrası boyutunda sunulacaktı. Örneğin ‘Soykırım, duyuyor musunuz soykırım' başlığını taşıyan ve aslında programın bir parçası olan melodramın sunulması öngörülmemişti.

'YİNE DE TÜRKİYE'YE BARIŞ MESAJI YOLLAMAYA ENGEL DEĞİL'

Bu bir barış girişimiydi ve orkestra elemanları İstanbul Başkonsolosluğu'na danışmadan Erdoğan'ı konsere davet etmişlerdi. Ama onu tanıyanlar, barışçıl bir kişi olmayan Erdoğan'ın barış tekliflerine açık olmayacağını bilir.

Yine de bu durum Alman hükümetinin (Türkiye'ye) bir ‘barış mesajı' yollamasının önünde engel değil."

DW'nin aktardığına göre konsere Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da davet edilmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 19:53

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER