Erbil’de 32 partiden ortak bildiri: Referandum Kürdistan halkının yasal hakkıdır, vazgeçmeyeceğiz

Toplantıda, Bağdat ile koşulsuz diyaloğa hazır olunduğu bildirildi

Erbil’de 32 partiden ortak bildiri: Referandum Kürdistan halkının yasal hakkıdır, vazgeçmeyeceğiz

Erbil’de Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) dahil 32 parti ve siyasi hareketin katılmıyla yapılan toplantı sonrası “birlik” mesajı verildi. Toplantıda Bağdat ile koşulsuz diyaloğa hazır olunduğu kaydedildi.

Toplantıda "Referandum Kürdistan halkının anayasal ve yasal hakkıdır ve bundan vazgeçmeyeceğiz. Irak ve uluslararası kamuoyu, bu hak üzerinden Kürdistan halkını cezalandırmamalı" mesajı verildi.
 
Erbil’de yapılan toplantı sonrası ortak bir yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
-Bütün taraflar, Kürdistan’daki güç ve tarafların birlikteliğine vurgu yapıyor, başarının ve sorunların aşılmasının da güvencesi olarak bunu görüyoruz.
 
-Irak hükümetinin, Kürdistan Bölgesi ve idaresi dışındaki Kürdistani bölgelere yönelik askeri saldırıları ile siyasi ve ekonomik kararlarını en sert şekilde kınıyor ve reddediyoruz. Irak’ın bu saldırı ve kararlarını, anayasa aykırı, antidemokratik ve insanlığa karşı buluyoruz. Bunlar bütün Kürdistan halkı tarafından reddedilmiştir. Irak’ın bu askeri faaliyetleri defacto bir durum yaratmayacağı gibi geçici olacaktır.
 
-Uluslararası kamuoyu ve dostlarımızın, Irak hükümetiyle tüm sorunların diyalog yoluyla çözülmesi çağrısına da her zaman diyalogdan yana olduğumuzu belirterek yanıt veriyoruz. Ancak Irak tarafı askeri mantığı seçmiştir. Buradan bütün taraflara, anayasal temelde, Irak’ın dayatma ve saldırılarından uzak, koşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğumuzu bildiriyoruz. Irak, Kürdistan halkının haklarını tanıma temelinde diyalog masasına gelmeli, bunun için de Kürdistan Bölgesi Hükümeti, Kürdistan halkını temsil etmektedir.
 
-Biz siyasi taraflar olarak, ikili yönetimi yeninden canlandırmaya yönelik her girişimi sert şekilde reddediyoruz. Kürdistan Bölgesi, Irak hükümetiyle yapılacak her diyalogda birlik içinde olmalıdır.
 
-Referandum Kürdistan halkının anayasal ve yasal hakkıdır ve bundan vazgeçmeyeceğiz. Irak ve uluslararası kamuoyu, bu hak üzerinden Kürdistan halkını cezalandırmamalı.
 
-Buradan partilere bağlı ve bağımsız bütün medya kuruluşlarına, olumsuz söylemlerden kaçınmasını istiyoruz. Haberleri ve olayları doğru aktarmalı, toplumasal barışı ve birlikteliği korumalıdırlar.
 
-Bütün Kürdistan şehitlerinin, özellikle de Kerkük, Tuzhurmatu, Hanekin kurbanlarının temiz ruhlarını selamlıyor, kahraman Kürdistan peşmergesinin mücadelesini yüce buluyoruz. Onlara büyük saygı duyuyoruz. Irak güçlerinin zoruyla yerlerinden olan kardeşlerimizi selamlıyoruz.
 
Kürdistan halkının haklı iradesi kazanacaktır.”
 
Parti ve siyasi hareketler
 
Kürdistan Demokrat Partisi (KDP)
 
Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)
 
Kürdistan Komünist Partisi
 
Kürdistan Demokrat Ulusal Birliği
 
Kürdistan Demokrat Sosyalist Partisi
 
Kürdistan İşçiler ve Emekçiler Partisi
 
Kürdistan Halkı Demokrasi Hareketi
 
Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu)
 
Kürdistan Savunucuları Partisi
 
Kürdistan Demokrat İlerici Partisi
 
Kürdistan Demokrat Kurtuluş Hareketi
 
Kürdistan Barışseverler Hareketi
 
Kürdistan Demokrat Savunucular Partisi
 
Kürdistan Ulusal Partisi
 
Süryani Topluluğu Hareketi
 
Maveraünnehir Demokrat Partisi
 
Ulusal Maveraünnehir Birliği
 
Keldani Demokrat Partisi
 
Keldani Ulusal Konseyi
 
Dünya Keldani Örgütü
 
Asuri Ulusal Partisi
 
Bağımsız Demokrat Hristiyan Hareketi
 
Türkmen Kalkınma Partisi
 
Kürdistan Türkmen Demokrat Partisi
 
Türkmen Liberal Derneği
 
Kürdistan Türkmen Kültür Derneği
 
Türkmen Ulusal Partisi
 
Türkmen Ocağı Kulübü
 
Türkmen Demokrat Hareketi
 
Türkmen Reform Partisi
 

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 14:13

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER