Elon Musk, evde kal çağrısını 'faşistlik' olarak nitelendirdi: Özgürlükleri geri verin

Musk, salgın tedbirlerinin kaldırılması çağrısı yaptı

Elon Musk, evde kal çağrısını 'faşistlik' olarak nitelendirdi: Özgürlükleri geri verin

Salgın kapsamında alınan önlemleri eleştiren Tesla CEO’su Elon Musk, “Bu faşistlik, insanlara kahrolasıca özgürlüklerini geri verin” ifadelerini kullandı.

Tesla CEO’su Elon Musk, koronavirüs salgınıyla mücadele etmek adına yapılan ‘evde kal’ çağrılarına isyan etti.

Kurucusu olduğu Tesla’nın ekonomik durumunun ele alındığı bir toplantının ardından açıklama yapan Musk, salgının yarattığı ekonomik durgunluk karşısında ‘sakinliğini koruyamadı’.

Musk, “Ben açıkçası bu durumu insanları zorla evlerine hapsetmek olarak nitelendiriyorum ve bu, bence anayasal haklara aykırı. İnsanların özgürlükleri yanlış ve korkunç yollarla ellerinden alınıyor. İnsanlar Amerika'ya bu nedenle gelmedi ya da Amerika'yı bu nedenle inşa etmedi” dedi.

'BU DEMOKRATİK DEĞİL, ÖZGÜRLÜK DEĞİL' 

Musk, “Eğer birileri evde kalmak istiyorsa, bu harika ve bunu yapabilmeliler. Ancak onlara evlerini terk edemeyeceklerini ve terk ederlerse ceza alacaklarını söylemek: İşte bu faşistlik. Bu demokratik değil, bu özgürlük değil. İnsanlara kahrolasıca özgürlüklerini geri verin” ifadelerini kullandı.

Salgın tedbirlerinin kaldırılması çağrısı yapan Musk, fabrika ve işyerlerinin kapatılmasının ciddi ekonomik tehlike yaratacağını belirtti.

AÇIKLAMALARIYLA TEPKİ TOPLADI

Elon Musk, ABD’de ilk vakalar tespit edildiğinde ‘panik yapmanın aptallık olduğunu’ söylemişti. Şu anda salgının yeni merkezi olan ABD’deki vaka sayısı 1 milyonu aştı.

Çocukların hastalığa karşı bağışıklığı olduğunu savunan Musk, fabrikalarını geç kapattığı için de eleştirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 12:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER