El Şabab yeni liderini açıkladı

Godane için intikam yemini ettiler...

El Şabab yeni liderini açıkladı

El Kaide’nin Somali’deki kolu olan El Şabab, Ahmed Abdi Godane’nin ABD tarafından düzenlenen hava operasyonunda öldürülmesinin ardından yerine geçen ismi açıkladı.

Örgütün önde gelen isimlerinden Ebu Muhammed tarafından yapılan açıklamada ülkenin güneyinde gerçekleştirilen toplantının ardından El Şabab’ın başına Ebu Übeyde olarak da tanınan Ahmed Ömer’in getirildiğini duyurdu.

Ebu Muhammed açıklamasında öldürülen Godane’nin intikamını akacaklarını ve bunun en temel sorumlulukları olduğunu söyledi.

Al Şabab’ın ruhani lideri konumunda olan Godane, geçtiğimiz yıl Kenya’da gerçekleştirilen Westgate Alışveriş Merkezi saldırısının sorumlusu olarak gösteriliyordu. Söz konusu saldırıda 67 kişi öldürülmüştü.

Somali hükümeti ise Godane’nin öldürülmesinin ardından örgütün intikam saldırıları düzenlemesinden endişe ediyor.

Ülkenin Ulusal Güvenlik Bakanı General Halif Ahmet Ered, televizyonda yaptığı konuşmada eğitim ve sağlık kurumlarına yönelik saldırı istihbaratı alındığını ve silahlı kuvvetlerin buna karşı önlemler aldığını duyurdu.

Ereg, Godane’nin öldürülmesini “büyük bir zafer” olarak nitelendirirken örgütün üyelerine de teslim olmaları çağrısında bulundu.

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ise Godane’nin ölümünün ardından bir açıklama yaparak ABD’ye teşekkür etti. Kenyatta, Westgate Alışveriş Merkezi saldırısında yeğeni ve yeğeninin nişanlısını kaybetmişti.  

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2014, 18:16
YORUM EKLE