El Kaide uzantılı gruplar Rojava'da 170 kişiyi kaçırdı

Afrin’in Ezaz kasabasına bağlı Ihris köyüne saldıran IŞİD üyeleri, kadın ve çocukların da bulunduğu 170 Kürdü kaçırdı...

El Kaide uzantılı gruplar Rojava'da 170 kişiyi kaçırdı

El Kaide’ye bağlı Irak Şam İslam Devleti silahlı grupları Afrin’in Ezaz kasabasına bağlı Ihris köyüne saldırarak içinde kadın ve çocukların da bulunduğu 170 Kürdü kaçırdı. 

ANHA haber ajansının geçtiği habere göre, bugün saat 04.30 sularında çoğunun üzerinde uçak savar silahlarının bulunduğu onlarca araçlık bir konvoyla köyü bastı.

Silahlı gruplar önce köylüleri köy meydanına toplayarak Köy muhtarı ve ailesine işkence yaptı. Silahlı gruplar daha sonra Kürtlere ait evleri talan etti. Silahlı gruplar köyden içinde kadın ve çocukların da bulunduğu 170 kişiyi rehin aldı. 

Grupların köylülere ait yiyecek ve 112 araca da el koydukları bildirildi.

Kaçırılan sivillerin Çawiş, Elo, Rustem, Birawi, Birimo ve Sixnê köyüne götürüldükleri yönünde bilgiler var.

Irak Şam İslam Devleti silahlı grupları 4 Aralık’ta Halep-Kobani arasındaki Munbic ilçesi ile Cerablus bölgesindeki köylere saldırarak 50 sivil Kürdü kaçırmıştı.

Rehin aldıkları kişilere işkence uygulayan silahlı grupların yaptıklarını, Halep yakınlarında bulunan Kestello köyü yakınlarında 5 Aralık’ta kaçırılan ve 3 gün rehin tutulduktan sonra serbest bırakılan B.S adlı kişi işkenceleri anlatarak deşifre etmişti.

El Kaide’ye bağlı silahlı gruplar Halep’in Biedin mahallesinde bulunan Kürtlere yönelik baskılarını da arttırtırdı. Gruplar bu bölgelerdeki Kürtlere ait ev ve iş yerlerini yağmalayarak mahalle sakinlerine bir hafta içinde evlerini terk etmeleri için süre tanıdı.

IŞİD bu saldırılarıyla Kürt kent ve bölgeleri arasındaki yolları keserek abluka uygulamaya çalışıyor. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2013, 16:01
YORUM EKLE