Ekvador Devlet Başkanı: Yabancı topraklarda böyle davranamazlar

Erdoğan'ın Ekvador ziyareti sırasında protesto girişiminde bulunan eylemcilere özel korumalar sert müdahalede bulunmuştu

Ekvador Devlet Başkanı: Yabancı topraklarda böyle davranamazlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özel korumalarının Ekvador’da  Erdoğan’ı protesto eden kadınlara saldırması ve bir milletvekilinin burnunu kırmasına ilişkin, devlet başkanından da tepki geldi.

Devlet Başkanı Correa, “Yabancı topraklarda böyle davranamazlar” dedi.

Evrensel’de yer alan habere göre, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa dün televizyondan canlı yayınlanan bir halk toplantısında konuştu.

El Universo gazetesinin haberine göre Correa bu toplantıda, “Türk güvenlik görevlileri, yabancı topraklarda böyle davranamazlar. Eğer biri bağırıyorsa, müdahale etmesi gereken bizim güvenliğimizdir, bu da ikinci hatadır, çünkü bizim güvenliğimiz müdahele etmemiştir. Ekvadorlu görevliler neredeydi?” diye konuştu. 

‘YAŞANANLAR ÇOK CİDDİ, TEPKİMİZİ İLETTİK’

Başkent Quito’da bulunan Türk büyükelçinin Dışişlerine çağrıldığını da belirten Correa, “Sözlü ve yazılı olarak tepkimizi ilettik. Bu kabul edilemez. Yaşananlar çok ciddidir ve uygun tepkileri veriyoruz” dedi.

Correa’nın konuşmasında Erdoğan’ı protesto eden kadınları eleştirmesi de dikkat çekti. “Orada (Perşembe günü) bir hata yapıldı. Hatanın büyüğü Türk güvenlikçilerdedir. Yaptıklarını yapmaya hakları yoktu, yapamazlar” dedi.

Correa, Ekvador Kadın Hareketi üyesi kadınları da “saygısızlıkla ve bir başka ülkeyle ilişkileri bozmakla” suçladı.

NELER OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iki günlük resmi ziyaret için Latin Amerika ülkesi Ekvador’a gitti.

4 Şubat’ta başkent Quito’da bulunan Ulusal Araştırmalar Enstitüsü’nde (IAEN) bir konferans veren Erdoğan kürsüye çıktığı sırada Ekvador Kadın Hareketi ve Değişim için Kadınlar örgütü üyesi genç kadınların protestosu ile karşılaştı.

"Dışarı, defol” diye bağıran kadınlara Cumhurbaşkanının özel korumaları saldırdı. Bir başka ülke vatandaşı kadınların ağzını kapatarak, yaka paça dışarıya çıkaran korumalar bu duruma tepki gösteren Ekvador Milletvekili Diego Vintimilla’ya da saldırarak burnunu kırdı.

Vintimilla fotoğraflarını twitter’dan paylaşarak tepki gösterdi. Olaya Ekvador Meclis Başkanı ve bir çok  mlletvekili tepki gösterirken İçişleri Bakanı Jose Serrano da Türkiye’ye nota vereceklerini duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2016, 13:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER