Economist: Esad'ın gitmesini isteyen Obama gidecek Esad kalacak

Economist dergisinde yayınlanan analizde Obama’nın gitmesini isteyen Esad’ın kalacağı yönünde değerlendirme yapıldı

Economist: Esad'ın gitmesini isteyen Obama gidecek Esad kalacak
Economist dergisi "ABD'nin Suriye'de etkisiz bir politika izlemesi yüzünden koşulları Rusya'nın belirlemeye başladığını ve Moskova'nın müdahalesinin savaşın gidişatını değiştirdiğini belirterek 'Esad'ın gitmesini isteyen Obama gidecek Esad kalacak" dedi.

Türkiye'nin ise savaş girdabına girdiği ifade edildi.

BBC Türkçe’nin aktardığı Economist dergisi yazısı şöyle:

"Suriye'deki gibi çirkin bir savaştan çıkarılacak iç karartıcı bazı dersler var:

"Ne kadar uzarsa, o kadar kanlı oluyor, o kadar çok ülke içine çekiliyor, çatışmaları durdurma ya da en azından kontrol tutma seçenekleri o kadar tatsızlaşıyor.

"Ama belki de en büyük ders, Amerika'nın ortada olmamasının yarattığı boşluğun tehlikeli güçler tarafından doldurulması: Cihatçılar, Şii milisler ve şimdi de cesaretlenen bir Rusya.

"Suriye, savaş içinde savaşların çirkin bir karışımı: Bir diktatörlüğe karşı ayaklanma, Sünnilerle Alevilerin (ve onların Şii müttefiklerinin mezhep çatışması, Sünni Araplar arasında tüm taraflar için ölümcül olan bir mücadele, Kürtlerin devlet arayışı, Suudi Arabistan ve Türkiye'yle İran'ı karşı karşıya getiren bölgesel bir vekâlet savaşı ve ürkek Amerika'yla yeniden canlanan Rusya'nın jeopolitik çekişmesi."

"Bu kana bulanmış kargaşa içinde Vladimir Putin, kendisini Beşar Esad ve Şii ekseninin yanında konumlandırdı. Hava gücü, savaş alanını dönüştürdü. Esad yanlısı güçler, Türkiye'den Halep'in muhaliflerin elindeki bölgelerine yardım ulaştırılan yaşamsal önemdeki bir koridoru kesti. Esad şimdi, bir zamanlar Suriye'nin en büyük kenti olan Halep'i kuşatmak üzere."

'TÜRKİYE SAVAŞ GİRDABINDA'

"Mülteciler yine Türkiye sınırlarına yığıldı. Ama birçoğu orada bekleyecek. Ateşkesler, insani yardım ve siyasi çözüm üzerinde yapılan diplomasi dansında koşulları artık Rusya belirliyor. Büyük ölçüde Amerika'nın 1990'larda Balkan Savaşları'na müdahalesinden sonra olduğu gibi. Obama'nın Suriye politikası içler acısı durumda. Görünen o ki, Obama giderken Esad hala kalacak. Fakat savaş bitmeyecek. Aksine savaş daha kötüye gidecek bir aşamaya girdi.

"Türkiye giderek daha fazla girdaba kapılıyor. Sistematik olarak Suriyeli Kürtleri top ateşine tutuyor. Ama Kürtler, IŞİD'e karşı mücadelede Amerika'nın en iyi müttefikleri oldular. Ve yakın bir zaman önce Rusya'ya ve Esad'ın tarafına kaydılar. Suudi Arabistan, Türklere destek için uçak gönderdi. Riyad, Mısır, Fas ve Pakistan gibi müttefikleriyle ortak tatbikat planladı."

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2016, 13:22
YORUM EKLE