Düşen Malezya uçağının yolcuları denizden ağlarla toplanıyor

Geçtiğimiz günlerde düşen AirAsia Hava Yollarına ait uçaktaki yolcuların cesetleri çıkarılmaya devam ediyor

Düşen Malezya uçağının yolcuları denizden ağlarla toplanıyor

Malezyalı havayolu şirketi AirAsia uçağı, Endonezya'nın Surabaya adasından Singapur'a giderken 28 Aralık'ta düşmüştü.

29 gemi, 17 uçak tam beş gündür 7 mürettebatın yanı sıra 137 yetişkin, 17 çocuk ve bir bebeği arıyor. Arama-kurtarma ekiplerinin şimdiye kadar 30 yolcunun cesedine ulaştığı öğrenildi.

CESETLER AĞLARLA TOPLANDI

Bölgedeki ekipler denizden topladıkları cesetleri önce botlara çıkardı. Sonrasında ise cesetler bölgedeki arama-kurtarma gemisinden sarkıtılan ağlarla gemiye çekildi. Ekipler resmen ağlarla denizden ceset topladı. Cesetlerden DNA örnekleri alınarak kimlik tespiti yapıldı.

UZMANLARA GÖRE UÇAĞIN DÜŞÜŞ NEDENİ

Malezya uçağının neden düştüğüne dair havacılık uzmanları radar verilerine ışığında yeni bilgiler veriyor. Reuters'ın görüştüğü uzmanlara göre; QZ8501 numaralı uçak, radarda kaybolmadan önce kötü hava şartlarından kurtulmak isteyen pilot Airbus A320'nin sınırlarını zorlayan sert bir tırmanış yaptı.

- QZ8501 uçuş numaralı uçağın pilotu, 12600 metre yüksekliğe tırmanmak için izin istedi. Pilot o yükseklikteyken saat 06.12'de soluna dönerek kötü hava şartlarından kurtulmayı amaçlıyordu.

- Cakarta'daki hava kontrol operatörü, iki dakika sonra uçağın pilotuna 13 bin metre bu istikamette gitmesini sonra 10700 metre irtifaya inmesini söyledi. Fakat pilottan cevap alamadı.

- Endonezya sivil havacılık güvenliği işletmesinden sızan radar görüntülerinde QZ8501 uçuş numaralı uçağın saatte 565 kilometre hızla 12 bin metre irtifaya çıktığı anlaşılıyor.

- Havacılık uzmanları, uçağın çok ani bir şekilde tırmandığını, bunun da motorun birden bire durmasına neden olabileceğini söylüyor. Buna göre hava kanatlar üzerinden yumuşak bir şekilde değil, sert bir biçimde hareket etti.

- Kanatların üzerinden sert bir şekilde geçen havanın da uçağın kaldırma gücünü etkilediği uçağın bu nedenle sulara gömüldüğü belirtiliyor.

İKİ BÜYÜK PARÇA BULUNDU

Yetkililer, uçağa ait olduğu tahmin edilen iki büyük parçanın bulunduğunu açıkladı. Büyük parçaların bulunduğu bölgede arama ve kurtarma çalışmaları ise yoğunlaştırıldı. Olumsuz hava şartlarının arama ve kurtarma çalışmalarının aksamasına sebep olduğu belirtiliyor. (haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2015, 22:52
YORUM EKLE