Dünyada '21 Aralık 2012' korkusu yayılıyor

İnsanlar, Çin ve Rusya'nın yanı sıra, ABD ve Avrupa'da da hazırlıklar yapıyor...

Dünyada '21 Aralık 2012' korkusu yayılıyor

Mayaların Haab takviminin sonuna işaret eden 21 Aralık 2012’ye sayılı günler kaldı. Bilim insanları, neredeyse her gün açıklama yapsa da, dünyanın dört bir yanında insanları büyük bir korku sarmış durumda. Çin’den Orta Amerika ülkelerine kadar, kıyamet hazırlılıkları yapılıyor, ayinler düzenleniyor. Çin'de paniğe kapılanlar, Dünya'nın üç gün kararacağına inanıyor.

İNSANLAR SIĞINAKLARA KAÇIYOR

Başta ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) olmak üzere, bilim insanlarının sayısız açıklaması, 21 Aralık 2012 gününe yönelik endişelerin önüne geçmeye yeterli olmuyor. 144 bin gün içeren Haab takviminin sona ereceği gün Dünya’nın sonunun geleceğine inanan binlerce insan, kopacak afetlerden korunmak için sığınaklara kaçıyor, malzeme depoluyor.

MARDUK'UN GELİŞİNDEN KAÇIYORLAR

Dünya’nın sonunu getirecek afetlerin kopmasına neden olacak olay ise “X Gezegeni” olarak adlandırılan Marduk’un (nam-ı diğer Niburu) 21 Aralık’ta Jüpiter ile Mars arasına gireceği ve Güneş Sistemi’ndeki dengeleri devasa çekim gücüyle alt üst edeceği. Bu teoriye inananlar, her 3.600 yılda bir Güneş Sistemi’ne girdiğine inanılan ve bu yüzden sistemin kayıp gezegeni olarak tanımlanan Marduk’un gelişinden kaçmaya çalışıyor.

"SADECE ÇİN VE RUSYA DA DEĞİL, AVRUPA VE ABD'DE DE HAZIRLIKLAR VAR"

Telegraph gazetesinin haberine göre, sadece Çin ve Rusya’nın kırsal bölgelerinde değil, Avrupa ve Amerika’nın da dört bir yanında insanlar Marduk’un koparacağı kıyametlere karşı hazıklık yapmaya çalışıyor.

SIĞINAK İNŞA EDEN ŞİRKETLER PARA BASIYOR

ABD’de yüksek korumalı yeraltı sığınakları inşa eden bir şirketin başında bulunan Ron Hubbard, inanılmaz talep karşısında neye uğradıklarını şaşırdıklarını belirtti.

Hubbard, “Ayda bir defa iş alırken, bugün neredeyse gün başına bir sığınak inşa ediyoruz... Maya takvimi hakkında bir fikrim yok, ancak yangınlara, radyasyona ve elektromanyetik dalgalara karşı dayanıklı sığınaklarımızı satın almanızı tavsiye ederim... Birçok insan ayın 19’unda sığınaklarına girecek ve 23’ünde dışarı çıkacak” dedi.

UZAYLILAR İNECEK!

Fransa’nın dağlık Pyrenees bölgesindeki 179 nüfuslu Bugarach köyünde, yetkililer UFO gözlemlemek isteyenleri engellemek için önlem alacak. Yüksekliği nedeniyle gözlemlere elverişli olan ve bazı kıyamet teorisyenlerine göre 21 Aralık’ta UFO’ların ineceğine inanılan Bugarach civarında, birçok kişinin ayin yapabileceği belirtiliyor.

Bölgeye UFO ineceğine inananlar, bu düşünceleri ‘bölgede devasa bir UFO garajı’ bulunmasına dayandırıyor.

MEDVEDEV’DEN AÇIKLAMA

Rusya’da da benzer durumlar söz konusu. Kirov bölgesindeki Omutninsk kasabasında, insanlar bir gazetede çıkan ve Tibetli bir keşişin yazdığı öne sürülen haber nedeniyle stok yapmaya başladı. Altay dağları yakınındaki Novokuznetsk kentinde ise tuz stokları biterken, panik içindeki halkın ısıtıcı ve termos satın aldığı bildirildi.

Rusya’da yaşanan panik, Başbakan Dimitri Medvedev’i bir açıklama yapmaya zorladı. Medvedev, “Dünyanın sonunun geleceğine inanmıyorum... Bu konuda belirli bir şey yok... En azından bu yıl böyle bir şey olacağını sanmıyorum” dedi.

ÇİN’DE DİNİ AYİNLER BAŞLADI

Çin’de yaşanan kıyamet korkusu ise birçok insanı dua ayinlerine başlamaya itti. Gazeteler, birçok kentte mum satışlarının patladığını belirtirken, paniğin etkisi sosyal medyaya kadar sıçradı.

Çin’in Twitter’ı olarak bilinen mikroblog sitesi Sina Weibo’da binlerce kişi, 21 Aralık’tan önce üç gün dünyanın kararacağına dair kehanetlerde bulunmaya başladı. Çinli bir manavi paylaştığı mesajında, “İlk başta nereden çıktığını bilmiyorum, ama üç gün sürecek bir karanlığın kıyametin habercisi olacağı söyleniyor” yazdı.

Şanghay polisi ise kıyamet senaryolarından yararlanmaya çalışan sahtekarların, insanları boş ayinlerle dolandırdığını belirtti.

MEKSİKA’DA SESSİZ BEKLEYİŞ

Antik Maya uygarlığının kurulmuş olduğu toprakların bir kısmına ev sahipliği yapan Meksika’da ise farklı bir bekleyiş var.

Maya kehaneti sayesinde 2012 içinde düzenlenen tur ve etkinliklerde çok büyük paralar kazanan Meksika, son günlerde ise toplu ayinlerle Marduk’un gelişini bekliyor.

NASA’lı bilim insanları ise yaptıkları açıklamanın yanı sıra insanları rahatlatmaya çalışmaktan yorgun düşmüş durumda. NASA’lı gök bilimci David Morrison, “Her hafta içinde yaşı 10-11 civarında olan en az bir çocuktan kıyamet korkusu nedeniyle bir mesaj alıyorum. İnternette söylentiler yayarak genç insanları korkutmak hiç hoş bir şey değil” dedi.

“YENİ ÇAĞIN KARŞILANMASI”

Küba’da ise dini ayinler düzenleyen Mayalı hekim Pedro Celestino Yac Noj, dünyanın sona ermeyeceğini belirtti.

Ayinlerde adaçayı ve mevye kabukları yakan Noj, “21’in teşekkür ve minnettarlık anlamına geldiğini, 22’nin ise yeni bir şafağı, başlangıcı simgelediğini” söyledi. (ntvmsnbc)

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2012, 13:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER