Dünya basını Can Dündar saldırısını nasıl gördü?

Can Dündar’a yapılan silahlı saldırı dünya basınında geniş yer buldu

Dünya basını Can Dündar saldırısını nasıl gördü?

Dündar ve Gül’e verilen cezalar dış basında da yankı buldu.

BBC, haberi, “Türkiye’nin önde gelen gazetecilerine hapis” başlığıyla vererek, Erdoğan’ın ‘bedelini ödeyecek’ sözlerini hatırlattı.

Bild “Türkiye’de gazetecilik davası...” başlığıyla birinci haber olarak duyurdu. Davayı açtıran Erdoğan’ın Dündar ile Gül’ün tutuksuz yargılanmasına dair AYM kararını tanımadığını hatırlattı

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi “AKP ve bilhassa Erdoğan, Dündar ile Gül’e kamuoyu önünde her daim sert dille saldırıyordu” dedi.

Der Spiegel dergisi web sitesinde Cumhuriyet gazetesini “hükümeti eleştiren” diye nitelerken, Erdoğan’ın davaya müdahilliğini ve AYM kararını tanımadığını hatırlattı

T-ageszeitung gazetesi haberi “Önce ateş ettiler, sonra mahkum ettiler” başlığıyla duyurdu. l Die

Welt “Erdoğan’ın gazetecilere tahammül edemediğini” yazdı.

İSVEÇ, NORVEÇ, DANİMARKA VE FİNLANDIYA BASINI

Silahlı saldırı, ardından mahkemenin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği hapis cezaları İskandinavya ülkeleri İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya basınında geniş yer aldı.

İsveç televizyon kanalı SVT Can Dündar’a yapılan saldırıyı "Genel Yayın Yönetmeni suikasttan kurtuldu" başlığı ile vermesinin ardından, Can Dündar ve Erdem Gül için mahkemenin verdiği mahkumiyet kararlarını da "Türk gazeteciler için beş yıl hapis" başlığı ile duyurdu.

Dagens Nyheter Gazetesi de Can Dündar ve Erdem Gül’ün "devlet sırlarını yayınlama" nedeniyle beş yıl hapse mahkum edildiklerini duyurdu.

Danimarka Televizyon kanalı DR da Can Dündar’a yapılan saldırı ile ilgili haberinde, Can Dündar ve Erdem Gül’ün Türk istihbarat teşkilatının Suriye’ye gönderdiği silahlar ile ilgili video görüntülerini yayınladıkları gerekçesiyle Kasım ayında tutuklandıklarını hatırlattığı haberinde "Türk genel yayın yönetmeni mahkeme binası önünde vurulmak istendi" başlığını kullandı.

"Türkiye hiçbir zaman gazeteciler için güvenli bir yer olmamıştır" Politiken Gazetesi de "Basın özgürlüğü tehdit altında" başlığını kullandığı haberinde Can Dündar’ın eşinin saldırganın yakasına yapışmasının sosyal medyada "cesaret örneği" olarak değerlendirildiğini yazdı.

Norveç’in Aftenposten gazetesi Can Dündar’a yapılan suikast girişimini duyurduğu haberinde "Türk genel yayın yönetmeni Can Dündar’a saldırı" başlığını kullanarak gazetenin Can Dündar’la, hapisten çıkmasından sonra yapılan "Türkiye hiçbir zaman gazeteciler için güvenli bir yer olmamıştır" başlıklı söyleşiyi haberine ekledi.

(Kaynak:BBC)

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2016, 09:54
YORUM EKLE