DSG: Tabka tamamen IŞİD’den temizlendi

DSG’nin “Fırat’ın Gazabı” adıyla 10 Aralık’ta başlattığı Rakka operasyonu devam ediyor

DSG: Tabka tamamen IŞİD’den temizlendi

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Tabka kenti ile Fırat Barajı’nı IŞİD’den ‘tamamen temizlendiğini’ duyurdu.

Operasyonun 21 Mart’ta başlatılan Tabka ayağında ise daha önce kentte denetim sağlandığı duyurulmuştu.

Gazete Karınca’nın haberine göre, bugün de kent merkezinin ve Fırat Barajı’nın tamamının IŞİD’den kurtarıldığı açıklandı.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) komutanlarından Rojda Felat, Tabka kenti ve Fırat Barajı’na yönelik operasyonun 50’inci gününde kent ve barajın IŞİD’den ‘tamamen temizlendiğini’ duyurdu.

Demokratik Suriye Güçleri’nin bölgede arama tarama çalışmalarına başladığı bildirildi.

Kenti tamamen denetim altına alan DSG güçlerinin sonraki hedefi ise IŞİD’in ‘başkent’ ilan ettiği Rakka.

Suriye’nin orta kuzeyinde Fırat Nehri kıyısında yer alan Tabka, Rakka’ya 40 kilometre, Halep’e 100-115 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Kentin nüfusunun 70 ile 80 bin arasında olduğu tahmin edilirken, kent, iç savaşın başlamasının ardından önce Suriye Ulusal Koalisyonu’na bağlı grupların ardından da IŞİD’in işgali altına girmişti.

Sünni-Arap nüfus yoğunlukta olan kentte yaşayan aşiretlerin Irak’ın batısındaki Sünni Arap aşiretlerle de akrabalık bağları var.

Suriye’nin büyük şehirleri ile Irak’ın Musul, Bağdat gibi batı şehirleri arasındaki ticaret yollarını birbirine bağlayan Tabka kenti, barajla birlikte çok daha önemli bir hale gelmişti.

Tabka üzerinden Rakka, Deyrizor ve Irak’a geçiş rahatlığı bulunuyor.

IŞİD, bu kenti Medine ile kıyaslıyordu.

Tabka’nın IŞİD’den alınmasıyla birlikte Halep’e uzanan koridor IŞİD için kapanmış oldu. Ayrıca IŞİD’e lojistik ve askeri destek hatları da koparılmış oldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2017, 15:13

YORUM EKLE
YORUMLAR
ertuğrul öztürk
ertuğrul öztürk - 4 yıl Önce

reichstag yangını ile kararan!....halife nin pisikolojisi!...güneş balçıkla sıvanmaz!..........bu gün! güneş bir başka! bir başka parlak! ve bir başka doğuyor!......

SIRADAKİ HABER