Dışişleri Bakanı, vizesiz seyahat için süre verdi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye vatandaşlarının AB ülkelerine vizesiz seyahat edebilmelerini sağlayacak düzenleme için süre verdi

Dışişleri Bakanı, vizesiz seyahat için süre verdi

Almanya'da yayımlanan Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) gazetesine konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ekim ayına kadar Türkiye vatandaşlarına vizesiz seyahat hakkı tanınmaması durumunda, Avrupa Birliği (AB) ile sığınmacılar konusunda 18 Mart tarihinde imzalanan geri kabul anlaşmasının dikkate alınmayacağını söyledi.

FAZ'ın internet sayfasında yer alan habere göre; sığınmacı anlaşmasının Türkiye'nin özverili çabaları sonucu işlediğini kaydeden Çavuşoğlu, 18 Mart tarihinde imzalanan anlaşma gereği, Türkiye vatandaşlarına sağlanacak vize muafiyetine bağlı olduğunu söyledi.

“KESİN BİR TARİH BEKLİYORUZ”

Türkiye'nin bu beklentisinin bir tehdit olarak algılanmaması gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, "Şayet vize serbestisi sağlanmazsa, geri kabul anlaşması ve 18 Mart mutabakatından geri adım atmak zorunda kalacağız" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, hükümetin vize serbestisi için kesin tarih beklendiğini vurgulayarak "Bu Ekim ayı başı ya da ortası olabilir, fakat biz kesin bir tarih bekliyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2016, 16:14

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER